Boomer Space

DEMIMONDE - Cygnus Oddyssey

Comeback po šestnácti letech, i takové věci se dějí. Všichni, kteří napjatě očekávali, zda se kapela DEMIMONDE kdy dokope k natočení pokračovatele ve své době celkem průkopnického díla Mutant Star, se dočkali sladké odměny v podobě sequelu Cygnus Oddyssey, v němž příběh nahozený na debutu pokračuje. A to prosím pěkně se vší parádou. Ještě než se dostanu k samotné hudební náplni, musím ztratit pár slov o ambaláži alba, neboť něco takového se prostě nevidí každý den. Digipack ve formátu krabičky DVD obsahuje booklet s komiksovou přílohou, která osvětluje a doplňuje příběh, který pak DEMIMONDE na ploše osmi skladeb vyprávějí. Zde totiž nejde jen o shluk písniček, ale o skutečnou hudební odyseu, která udělá radost všem sci-fistům a vůbec hledačům neotřelých forem uměleckého vyjádření. Oběma nohama sice stojíme v metalových základech, ale jinak je hudební mysl DEMIMONDE bez jakýchkoliv hranic a zábran. Pravda, už se nedočkáme ničeho na způsob tranceové pasáže v Absolute Word, která na Mutant Star tak pila krev všem žánrovým puristům. Cygnus Oddyssey je tvrdší, semknutější a elektronické prvky jsou použity spíš jen jako koření, decentně dobarvující kybernetickou atmosféru.Zůstaly zvláštně vyšinuté melodie – slyš například Event Horizont – nečekané dějové zvraty, rytmické kotrmelce a zašmodrchané kytarové riffy. Vše dohromady tvoří zprvu jen obtížně prostupnou temnou hmotu, s níž je třeba se nějakou dobu sžívat, než se podělí o své půvaby. Kdo má naposlouchaného předchůdce, bude samozřejmě ve výhodě, ale troufám si tvrdit, že nikdo, kdo by s tvorbou DEMIMONDE už nebyl obeznámen, po desce nesáhne.


Vytrhávat jednotlivé skladby z kontextu, nebo se snad nedejbože pídit po nějakých „hitech“, je čirý nesmysl. Tohle je celek, který je nutné tak vnímat. Nejlépe samozřejmě s bookletem v ruce, v tomhle případě opravdu zapomeňte na stahování a pořiďte si originál. Dostanete jedinečný soundtrack k intergalaktickému bloudění od kapely, která se celkem chvályhodně moc neohlíží po trendech a dělá si to svoje.


Cygnus Oddyssey je pro mě jedním z nejlepších tuzemských alb loňského roku. Pro všechno výše řečené, pro to, že se, stejně jako DEMIMONDE, velmi rád vydávám na výpravy mimo náš svět a prostě proto, že z něj cítím naprostou oddanost své věci. Jistě by šlo některé pasáže trochu přežehlit, zpřehlednit, nervat za každou cenu do jedné skladby tolik zvratů...jenže potom už by to nebyl tak vzrušující a živoucí hudební tvar. Metalový kaleidoskop. Hudba tisíce tváří a podob. Motory zažehnuty, račte se vydat na cestu.


20.03.2017Diskuse (9)wuxia
jindrich.goth@gmail.com

 

wuxia31.03.2017 14:29

bizzaro: Jé a můžu poprosit o zaslání tý digitální český verze? Mejl by tu měl být pod recenzí... díky.

 

bizzaro30.03.2017 10:19

tak at neboli :) (komiks mam digitalne kdyztak i v cz)

 

Valič
23.03.2017 16:53

Abych se přiznal, mě se ta přední strana taky moc nelíbí, ale jinak je ten digibook (nebo co to je) velmi pěkně zpracovaný a ani ten komiks nevypadá špatně (časem si ho určitě přečtu, snad to na mě žádné trvalé následky nezanechá). :-)

 

Stray
23.03.2017 16:45

Valič: Měl jsem hřejivý pocit z toho, jak jsem to šikovně vyřešil, zaúkoloval jsem někoho, koho ta hudba baví a šel jsem si pouštět Depešáky. :-) Navíc já na hudbu koukám i z estetickýho pohledu a podobně fosforově zelená v kombinaci se sytě rudou pro mne prostě není lákavá kombinace, mě tohle prostě celkem bolí. :-)

 

Valič
23.03.2017 16:27

Stray: Já jsem předpokládal, že to tak nějak bylo, a asi je to tak i lepší. Já už v posledních letech podobně "vědeckou" hudbu taky moc neposlouchám, ale na ty Demimonde jsem byl hodně zvědavý, protože jejich debut mi v době vydání připadal hodně zajímavý a to nejen v rámci české scény. Mimochodem, ten komiks jsem zatím ještě nečetl, i když mám ten originál doma už minimálně měsíc. Asi mám podvědomý strach, že se ze mě po přečtení stane ten "sci-fi nerd", kterého jsi tady nedávno popisoval. :-)

 

Stray
23.03.2017 16:25

Valič: Představ si, že CD Cygnus Oddyssey zprvu Bizzi poslal mě a já mu tu recenzi slíbil, takže bych se toho CD dotknul, protože jsem si ho párkrát opravdu pustil, jenže nevěděl jsem jak dál, tudíž jsem se domluvil s někým, kdo o podobné hudbě ví něco víc a bude to psát se zájmem. Tím samozřejmě nechci říct, že je to špatná hudba (je to dobře udělaná deska), jenom to prostě není hudba, kterou bych si pouštěl.

 

Valič
23.03.2017 15:36

90% Výborné album, které je kvalitativně srovnatelné s kultovním debutem (navíc se tentokrát povedl i zvuk). Recenzi nemám co vytknout, jen mě v první chvíli překvapilo, že ji nenapsal Stray. Pak jsem si ale uvědomil, že ten by se toho cédéčka vzhledem k tomu vlepenému sci-fi komiksu asi nedotknul ani klackem. :-)

 

wuxia
20.03.2017 12:16

Není zač, těším se na novinky z vašeho tábora :).

 

bizzaro20.03.2017 10:08

ze velice dekujeme ;) uz delame nove veci, zas to bude jiny ;)