Boomer Space

DEICIDE - Overtures Of Blasphemy

Víte, co se mě na současných DEICIDE nejvíc líbí? Že sebou a svou hudbou neplýtvají. Drží se svého kopyta a dělají to dobře. A víte, co mě na jejich docela povedené novince fascinuje? Zvuk vřeštivých kytarových sól, které dokáží do nahrávky dostat onu potřebnou bouřlivost, a to i na tak kratičké ploše, jaká jim je vyhrazena. Mezi námi, oni tito vyvrženci z lůna pekelného se nikdy s ničím moc nepárali a sotva půlhodinové desky k nim kdysi patřily stejně přirozeně jako ona blasfemická textová složka. Novinka „Overtures Of Blasphemy“ platí za hodně zdařilou deathmetalovou desku, na které se po letech půstu Glenn Benton připomíná coby věkovitý démon, jehož odpor k náboženství dosahuje dalších nekompromisních met. Se svým parťákem, vynikajícím bubeníkem Stevem Asheimem, znovu roztáčí pekelné soukolí do pořádných obrátek, k čemuž jim dopomáhá i dvojice kytaristů Kevin Quirion a Mark English, přičemž první jmenovaný byl přítomen v sestavě DEICIDE už u minulé, pět let staré desky „In The Minds Of Evil“ a druhý přispěchal na pomoc těsně před nahráváním letošní novinky a má za sebou několikaleté působení u další floridské deathmetalové harpie MONSTROSITY.


 

Skladby jsou tradičně prostoupeny odporem (i když to je docela slabé slovo) vůči dogmatům křesťanské víry a všem, kdo se jimi řídí, na čemž ostatně existence této kapely vždy stála a získávala si (zejména v divokých devadesátých letech) početnou fanouškovskou základnu. Glennův nenávistný pohled stažený křečí určitě ve své době musel leckoho pobavit, ale i takto se dá budovat metalová značka. Někdo má prostě rád kapely, které neuhnou ani o píď a vše co jim věřil před pětadvaceti lety, to jim věří i dnes. Proč vlastně ne? Hudba je to pořád kvalitní. 


Osobně považuji tuhle kapelu už přes dvacet let za divadýlko (což vůbec nepovažuji za hanlivé), protože sám zastávám vůči náboženství postoj jaksi neutrální a nezaujatý. Představa, že někdo stráví hejtováním něčeho podobného přes půlku života, mě přijde absurdní. Textová složka podobných agresivních skupin je mě prakticky úplně jedno. Když si čas od času poslechnu podobný nářez, určitě to nedělám z toho důvodu, že bych se nějak ztotožňoval s jejich texty.


Co tedy letos čekat? Jistotou je hluboký a opovržlivě nastavený hlas hlavního aktéra, bezchybné a do puntíku propracované bicí, a pak logicky i dvojice řezavých kytar, které jsou přesilné v oné riffovité bouři, ale také dokáží svoje hlukové valy nechat prostoupit již výše zmíněným brilantním sólováním. Výsledné zvukové spletence pak ostatně patří k těm nejlepším částem alba. Délka všech dvanácti skladeb se pohybuje stabilně okolo rozumných tří minut, a tak je „Overtures Of Blasphemy“ výživnou porcí pro každého deathmetalového fanouška.

 

Jak už bylo nedávno uvedeno v jedné z diskusí, trochu zamrzí, že Glenn Benton již nepoužívá onen zdvojený hlasový projev, kdy kombinoval hluboký growl s hystericky štěkavým hlasem. Slepení obou linek na sebe pak mělo doslova ďábelský ráz, jaký nebyl u nikoho jiného k slyšení, ale to už je dávná minulost, kterou pamatují ještě bratři Hoffmannové. Tohle na aktuální tvorbě DEICIDE prostě chybí. Stejně tak je tomu v případě někdejší nasekanosti, kdy byly skladby postaveny pouze na několika výrazných úsečných riffech, smrtící bicí artilerii a Bentonem vyštěkávaných sloganech. Oproti staré tvorbě působí současné, rovněž nikterak dlouhé skladby tak nějak plynule a houpavě, asi jako jízda na ohromných černých saních vyslaných z útrob samotného pekla. Dříve nějaké rozjezdy a houpačky neexistovaly a rovnou se do všeho rylo, což mělo své kouzlo. Ten zápal byl úžasný. Dnes si je kapela vědoma své minulosti, jen stěží tedy bude s čímkoliv riskovat. A i když se wau efekt nekoná, alespoň že své řemeslo DEICIDE odvádějí stále se zápalem a v prvotřídních podmínkách. Poctivé deathmetalové album staré školy, rozhodně žádná lacinka.


08.11.2018Diskuse (12)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Honza H.
09.11.2018 00:09

Deicide jsou jedna z mála death metalových kapel,jejichž novou fošnu kupuju v podstatě automaticky. Dlouhodobě si drží svůj velmi vysokej standard a novinka to měrou vrchovatou potvrzuje.
Z mnoha Bentonových rozhovorů je mezi řádky patrný,že není hloupej a že vždycky myslel na zadní kolečka - důchodovej pilíř Deicide mu solidně vynáší :)
Texty,to jsou už dávno jen taková pohádka,něco jako třeba ve filmu horory - žerem to, bojíme se, i když víme,že je to jenom jako...
Kdyby to Benton myslel s tím antiježíšovstvím vážně,asi by vedle sebe nestrpěl katolíka Santollu :)

 

J.Rose
08.11.2018 18:56

Zajímavá úvaha. Něco na tom bude. Třeba ti Behemoth. Nergal je ateista a určitě si je vědom jakých zvěrstev se římsko katolická církev, za ta dlouhá léta dopustila. Od upalování tisíců nevinných lidí, po sexuální dětské skandály. Je to dobrý terč a hodně lidí na tohle slyší. Navíc to alespoň dříve papaláše pěkně sralo :-) Takže za mě u většiny podobných kapel. 50 na 50. Z části vzdor a zároveň si chci taky namastit kapsu že...?

 

Vatutin
08.11.2018 18:29

no já bych řekl že u bentona je to póza na 100%. Dělal jsem na 20 let v managementu americké společnosti a tvrdím, že jediné skutečné americké náboženství jsou money. Takže u Bentona je to jasné, ona i veškerá jejich prezentace za celá ta léta je tak trochu crazy. U poláků nevím, mě vždycky odrazovala ta jejich přehnaná stylizace a oni mi tím hodně zapadají do základního předpokladu, tedy že heavy metal je zábava. Takže ani u nich bych na to nesázel. Abych to nevyznělo divně, mám rád spoutu doomú, starý death metal a okajově i black metal ... a vždycky mne těšilo když kapela od prvních satankovitých pokusů někam povyrostla a temnotu nalezla jinde .. v sobě, ve světe kolem nás, v mimulosti, v legendách atd :) ... to se u deicide nikdy nestalo :) a behemoth si taky nejsem jistej :)

 

J.Rose
08.11.2018 17:59

Jasně tomu rozumím a už mi dávno není 15 :-) Já si jen někdy říkám když čtu ty rozhovory (Behemoth, Deicide atd.), zda li je to opravdu totální póza a s prominutím prdel a ti lidé ve skutečnosti proti církvi (a nejen proti ní) nemají absolutně nic. Jen si řekli: To je nápad, církev a Bůh stojí za hovno. To je tak šokující myšlenka, že na tom postavíme kariéru...

 

Fenris 13
08.11.2018 17:35

J.Rose: jasně že je to póza, nevšiml jsem si, že by Benton v 33 letech spáchal sebevraždu, jak kdysi sliboval... Ale nic proti tomu, na chleba je potřeba si vydělávat všude. To samé jsou třeba Behemoth, Nergal je nejenom výtečný hudebník, ale i vynikající manažer.

 

Valič
08.11.2018 17:14

Celkem slušná deska. V rámci diskografie kapely by se do mého Top 5 asi nedostala, ale takové šesté nebo sedmé místo by obsadit mohla. Jinak musím pochválit hodně povedený obal. Texty u podobných kapel už dávno neřeším, většinou jsou to nezáživné kraviny, nad kterými se dá přimhouřit oko u začínajících muzikantů, ale u prošedivělých veteránů scény je to přece jen už dost trapné.

J. Rose: Ten atentát měli na svědomí ochránci zvířat z Animal Militia, což mi přijde dost absurdní. Zvířata chránit chtějí a přitom ohrožují životy nevinných lidí (k explozi došlo během vystoupení předskakujících Gorefest).

 

J.Rose
08.11.2018 16:46

Pánové, myslíte tedy že je to vše póza? Že třeba Benton ve skutečnosti... já nevím... chodí do kostela a tak?
Nejsem si jistý, ale nespáchali krésťané v 90 letech něco jako 'atentát' na koncertě Deicide?
Dík za odpovědi.
Jinak deska O.K. moc pěkná sólíčka, vzpoměl jsem si hned na éru se Santolou

 

Vatutin
08.11.2018 14:45

Deicide mi pripadali humorni mozna trapni. Ta satanisticka stylizace byla vzdy tak funny emericka. Desku beru za 60-70 v pohode. Vyrazne vic se mi libi Bloodbath i kdyz novinka budi rozporuplne emoce a nemuzu si pomoct momentalne obsadil muj cd player, pc, iphone, i pracovni jbl versik “vsude tece krev, les je plny strev” proste to co spachal Necrocock mne momentalne zadoomcive okouzlilo a pohltilo 😉

 

Fenris 13
08.11.2018 13:32

Souhlas s oběma - fandové Deicide budou většinou nejspíš stejné konzervy jako fans Manowar a odklon od prověřené klasiky by nesli nelibě, na druhou stranu co mu brání (tedy kromě strachu z atentátu, že) v napsání skladby o Mohamedovi (Sheepfucker) nebo o Koránu (Book of Lies) případně o vztahu Islámu k nevěřícím (Slay the Infidels)? Ale to se netýká jen Deicide, ale i jiných rouhačů jako třeba Behemoth a deathové a blackové scény obecně. Křesťanství se kritizuje mnohdy oprávněně, ale přece jen pohodlně a bez obav z následků, kdežto Islám... Kolik karikatur Proroka vyšlo od vystřílení redakce Charlie Hebdo? Hlavně, že jsme se semknuli. A třeba Salman Rushdie by mohl vyprávět...

 

zdenos
08.11.2018 12:46

carcass:s tím co jsi napsal musím souhlasit, vnímám to taky tak (v tom pohledu na různá náboženství), avšak.. kdyby se do toho Benton začal zaplejtat a diskutoval i na téma islámu a stal se z něj všeobecnej komentátor, začalo by to ty ortodoxní fans srát.

Právě to, jak to hraje, je ta ideální image pro Deicide. Taky mu z těch žvástů nevěřím ani slovo, stejně to jen hraje :) Je to obchodník, jako většina metalistů v ranku. Nechci tvrdit, že většina fandů Deicide má snížený IQ (to by mě hanba hnala), ale určitě je tam dost těch trůčkařů, co si na Bentonovou rádoby filosofii nedají sáhnout.