Boomer Space

DARK TRANQUILLITY - Moment

Nejen řidič, ale i metalový muzikant tvrdý chleba má. Těžko se pak divit, že někteří zaběhnutí matadoři opouští svoje rodné kapely, aby se věnovali jiné, klidnější činnosti nebo dostáli rodinným závazkům. Tento osud potkal také dva zakládající členy švédských melodiků DARK TRANQUILLITY, Martina Henrikssona a Niklase Sundina. Překvapení fans bylo o to větší, že se jednalo o kompletní kytarový tandem. Jména jejich nástupců vzbuzovala respekt a zároveň zvědavost, jakým způsobem dotyční ovlivní výsledný zvuk. Jak Johan Reinholdz, tak Christopher Amott jsou totiž velezkušení harcovníci, známí ze skupin NONEXIST, ANDROMEDA nebo ARCH ENEMY. Oba borci už stihli v novém dresu absolvovat turné k albu „Atoma“, ale teprve před nahráváním nové desky se stali regulérními členy dalšího A-týmu. Se svými novopečenými parťáky se zavřeli na konci letošního března do studia v domovském Göteborgu a začali tvrdě makat na tom, aby dokázali, že do respektované kapely skutečně patří a že i její podstatně obměněný kádr má svou kvalitu.


Výsledný efekt se zhmotnil do podoby dvanáctého studiového alba s názvem „Moment“, pokračujícím tedy v tu a tam přerušené tradici rázných jednoslovných titulů. Hned na začátek musím bohužel říct, že tím jakákoliv údernost končí. DARK TRANQUILLITY se na novince ještě hlouběji noří do atmosférických gothic-metalových poloh, které objevili na přelomovém albu „Projector“, krapet přehnali na „Haven“ a nakonec dokonali v dospělejší formě na poslední řadovce „Atoma“. S death metalem (jakkoli melodickým) má jejich současná tvorba společného stále méně, převládají lehčí a vzdušnější hudební vize, vycházející z odlišných inspirací. Zatímco v minulosti byli DEPECHE MODE pro metalisty něco jako rudý hadr pro býka, dnes na temné romantiky z Essexu mnoho tvrdých kapel veřejně nebo tajně přísahá. A stejně tak DARK TRANQUILLITY. Někdy citují přímo Gahanovce, jindy zas listují v grimoárech gotického rocku a metalu uplynulých let, kde jsou DEPECHE MODE uvedení v mnoha poznámkách pod čarou. Tedy, ne že by úplně rezignovali na svoje tradiční prověřené zbraně. Jen už nejsou ostré a nabroušené jako kdysi. Rychlost, agresivitu a celkový drive nahradila mnohem přístupnější prezentace a zdařilé atrapy.Hned první tři skladby se nesou v tomto pojetí, tj. v duchu „novátorského“ aranžmá a produkce. Nezní přitom vůbec špatně. Využívají se starší postupy, kytarové nápady mají spád, a „Identical To None“ dokonce jakýsi potenciál dobře vystavěného hitu. Jenže je znát absence jakékoliv energie, třeba i té destruktivní. Chybí vášeň a živelnost, všechny hrany jsou pečlivě uhlazené. Jako stříhání kulatými nůžkami, hlavně opatrně a bezpečně. Zbytek už vysloveně sází na čitelné schéma harmonických vyhrávek kytar a střídání čistého vokálu s harshem; to vše za silného podkresu kláves. I když přívlastek „silný“ je paradoxně příliš „slabý“, a situaci tak nevystihuje úplně přesně. Syntezátory jsou jednoduše přehulené, ve většině skladeb si až násilně uzurpují dominantní roli. Například v songu „Ego Deception“ překrývají povedené kytarové riffy nebo dráždí lacinými diskotékovými melodiemi ve „Failstate“. Místy mi vyvstává na mysl podobnost s kýčovitými klávesovými melodiemi německých kolegů CREMATORY. Možnost vyniknout kytarám tak dávají převážně (až) sóla, která jsou jasně největším pozitivním přínosem. Chris Amott vymalovává jeden tón za druhým do obrazu plného zářivých barev, který přesto zůstává pevně usazen v rámu hudebního okolí. Amottovi samostatné výstupy jsou skutečnou ozdobou. Budu se muset poohlédnout po jeho dvou sólovkách.


Zatímco vydavatel vsadil při propagaci novinky prostřednictvím singlů „Phantom Days“ a „Identical To None“ na přímočarost a klasiku, mé nejoblíbenější chvíle přichází naopak s progresivnější „A Drawn Out Exit“. Jedná se o tísnivou klaustrofobickou skladbu, ve které se předvádí ve skvělé formě bubeník Anders Jivarp, přičemž zpěvák Michael Stanne se zde noří do jedné ze svých nejtemnějších poloh. Ostatně jeho vokál je na celém albu precizní, byť sklouzává do jakési předvídatelné rutiny, hlavně v obvyklých gotických rolích „krásky a zvířete“. Oba tyto archetypy zosobňuje sám Stanne, neboť čistým klidným zpěvem v podstatě nahrazuje hlas (kdysi) slabšího pohlaví. Svoje maximum předvádí v šestém songu „Standstill“, který jako by vypadl z repertoáru PARADISE LOST z období přelomu milénia. Současný Stanne ovšem i tehdejšího Holmese jednoznačně přezpívává.


Až na pár výjimek je „Moment“ klidné písničkové album. Příjemně se poslouchá, nenápadně rychle utíká, ale nezanechává žádný hlubší dojem. Samozřejmě je stále znát obrovská vyhranost a zkušenost všech muzikantů; plně zužitkovat uvedené trumfy se však nedaří. Kromě inovovaných kytarových sól nepřichází žádné výraznější postupy. Nic, co by posadilo posluchače na zadek, nebo aspoň lehce podlomilo jedno koleno. Nejvíce chybí tvůrčí odvaha. Dan Landa by možná řekl „touha“ po vystoupení z uměleckého komfortu. Zmiňovaný větší příklon k metalové gotice nepokládám za šťastný, protože mi tento styl už dlouho připomíná totálně vytunelovanou banku. Ještě pár kroků zmíněným směrem a DARK TRANQUILLITY se rozpliznou v mase radio-friendly „extrémních“ kapel.


Pověstný zakopaný pes může vězet v procesu skládání. Hlavní tíha nové tvorby leží už několik let převážně na bedrech nekytarového dua, bubeníka Anderse Jivarpa a klávesisty Martina Brändströma. Určitá vyčerpanost a sterilita je v jejich kompozicích jasně patrná. Nápaditost a variabilitu kompenzuje příklon ke stravitelnější a více elektronické formě. Chtělo by to čerstvý vítr inspirace, který jsem si, možná naivně, sliboval od nově příchozích kytaristů a jenž zatím jen slabě zavál. Mám pocit, že DARK TRANQUILLITY by napříště potřebovali pořádný vichr, aby dokázal rozfoukat svůj skutečný potenciál. Protentokrát z něj zůstal jen slabý dým s několika jiskrami.


30.11.2020Diskuse (28)Hivris

 

Martin
16.08.2021 16:30

Tak Andersové jsou pryč. Poslední zakládající zůstal Stanne...Nový začátek nebo počátek konce...??

 

Louža
04.12.2020 10:28

Srovnnávám kapely, který vzešly z podobných kořenů a to kam se dostali. I když pravda Soilwork není úplně ten případ melody deathu, protože ti vzešli z thrashe, ale výrazově je to zruba podobný. Countless Skies jsou kapela která hraje asi 10 let. První stejnojmenný EP vydali v roce 2014 a na něm je vidět velký potenciál, nový přístup ke starým melodkám In Flames a DT. Čtyři fakt supr skladby a obrovská old school poklona ruku v ruce s moderními přístupy. Všechno to rozvinuli na debutu New Down, který vyšel souběžně s Atomou a je to so bys chytěl aby DT skutečně nahráli. Zní to přesně tak jako by současní DT nahráli dneska album ve starým stylu. Byl jsem superfan jejich debutu. Závod obou kapel vygradoval právě Momentem a Glow po čtyřech letech. CS se na Glow dostali už ale bohužel trochu jinam a vyčuhují jim nohy do progu. Je to pořád výborný album, jen už trochu žánově nesouměřitelný. První EP i Debut jsou celé ke slyšení na youtube. Akorát se o nich asi nedočteš ve sparku, takže to lidi moc neznaj... Ale my milovníci Gallery a Jester race, známe svojí kvalitku.

 

Hivris
04.12.2020 10:17

Louža: přece nemůžeš vážně považovat současnou tvorbu SOILWORK nebo IN FLAMES za melodický death. V dávných časech třeba jo, ale dneska už jsou hudebně obě kapely docela jinde. Přiznám se, že u SOILWORK tu popularitu a celkem pozitivní kritiku moc nechápu, mně přijdou o dost prázdnější než i ten nepovedený Moment. IN FLAMES umí udělat dokonalý arénový hity, to se musí nechat, ale nejsem už úplně jejich cílovka. Byť teda ze setrvačnosti kupuju všechny jejich novinky. Ale u DT jsem poprvý udělal výjimku a Moment fyzicky nekoupím, takže příští IF už si zřejmě taky rozmyslím.
COUNTLESS SKIES vůbec neznám, chválil jsi je tu vícekrát, budu to muset dohnat.

 

Louža
04.12.2020 09:41

Ty jo. Zmiňoval jsem tady výtečný Countless Skies a jejich pár měsíců starý opus Glow, ale jak to vypadá, tak i trochu slavnější Soilwork na novém EP A Whisp of the Atlantic se pustili do větších akcí a excelují čtvrthodinovou suitou, což teda novinku DT staví ještě na vedlejší kolej. Pokud neuvažuju poslední taktéž výtečný album In Flames. Zdá se že všichni už jsou v Mexiku, jen ne oni... Tenhle trend zní valmi lahodně. Melodický death začíná být zase zajímací. Moc bych si přál aby i ten z dílny DT.

 

Louža
02.12.2020 15:52

To mi přijde přehnaný. To album neni tak špatný. Vlastně je ok v pohodě, když posluchač nezapočítá náklady obětované příležitosti. Holt měli šanci a nevyužili jí. Přitom po Atomě bych jim to fakt věřil. Škoda. Amott jim stejně za chvíli zase uteče a zahučej do prázdnoty znova.

 

Pekárek
02.12.2020 14:47

No, ty jim dali.:) Je jasné, že pravdu je třeba hledat uprostřed, tj. na CrazyD;)

 

Stray
02.12.2020 14:26

Věřím Kerrangu. Německý metalový tisk je v hodnocení důvěryhodný asi jako Spark.:) Angličani tam aspoň maj ten odstup, a že metal pro ně není nutně nejlepší tvrdou hudbou na světě.

 

Hivris
02.12.2020 13:47

Zato v Kerrangu se s Momentem nemazali teda vůbec:

https://www.kerrang.com/reviews/album-review-dark-tranquility-moment/

 

Pekárek
01.12.2020 18:42

*news

 

Pekárek
01.12.2020 18:39

Breaking new:)
První místo v Rock Hardu.