Last Hardrock Outsider

DARK - Sex´N´Death

Když se řekne DARK (respektive DARK GAMBALLE), vybaví se mi vždycky i pojem „Darkness Actual“. Název fanzinu, který se vydrápal na světlo světa v Ústí nad Labem někdy krátce po revoluci a v době metalových periodik vyráběných pomocí lepidla, psacího stroje a xeroxu vyvrhoval ze severočeského chemického pekla pravidelné informace o zavedených i začínajících tuzemských thrash, death a black metalových smečkách. V pátém čísle tohoto důležitého metalového čtiva se objevil rozhovor s tehdy naprosto neznámou kapelou – vyškovskými DARK. Šéf Actualu Petr „Hrob“ Homolka kapelu i její čerstvé demo vychvaloval do nebes (no, spíš do pekel!) a instruoval všechny čtenáře, ať si ho okamžitě pořídí. I od nás proto putoval dopis na vyškovskou adresu a zanedlouho už z kazeťáku neidentifikovatelného původu vyřvávala temná hudba a záhrobní chropot – death-thrash made in DARK!


Blesk z čistého nebe


Kapela měla nástup na scénu jako hrom. V sestavě Jirka „De Sed“ Sedláček (řev), Pavel „Catch“ Krejčí a Petr „Sadness“ Šudák (kytary), Robert „Robb“ Kulisin (basa) a Pepa „Rasky“ Kulisin (bicí) dala dohromady deset skladeb, které krátce nato zhmotnila v jednom brněnském studiu ve formě dema „Zlá krev“. Kapela sama prý ze začátku vůbec nedoufala, že by se mohla nějak výrazněji prosadit, demo se ale výborně chytlo a z DARK se brzy stal všeobecně známý pojem.Hudba DARK byla opravdu pozoruhodná a na první demo mimořádně dobře udělaná. Žádné zbytečné složitosti, nýbrž tah na branku, chmurný masivní zvuk a záhrobní De Sedův řev. Tématicky se kapela zabývala různými totalitní režimy („Tábory nenávratna“, „Červená pustina“), svinstvem tohoto světa („A. Jirásek – Temno“, „Zlá krev“) a podobně, určitě nejvíc ale dobové fans zaujaly songy se sexuální tématikou („Oči kurvy“, „Avruk“) – pochopitelně pojaté řádně „špinavě“ a temně. Ony vlastně texty DARK tehdy na prvním demu ještě nebyly nic moc, vzhledem k brutálnímu growlingu De Seda jim ale nebylo vůbec rozumět a tak výsledný výborný dojem z nahrávky nebyl ničím rušen. „Zlou krev“ si můžete pořídit i dnes – po určitých zvukových úpravách a pořízení zajímavého obalu v CD formátu ji DARK GAMBALLE dali na svůj web a vyšla i na dvojcédéčku (spolu se debutním albem) u Dark Symphonies/Dark Descent. Je to pořádný závan dávných časů, ale pokud máte takovouhle muziku rádi, zaručeně vás nezklame!


Místo dema album


Jak už bylo řečeno, demo DARK mělo pořádný ohlas a i když o něm kapela skromně mluvila ve stylu „na první demo to docela jde“, určitě patřilo k tomu nejlepšímu na domácí podzemní scéně. Čekalo se proto, co DARK předvedou dále, a kapela ohlásila přípravu dema č. 2 pod názvem „Sex´N´Death“. To skutečně vzniklo, ale nikoli pro veřejnost, nýbrž pouze pro vnitřní použití kapely jako promo a jakási předprodukce nahrávky daleko většího významu. Na tehdy sílící vlnu death metalu totiž zareagovala firma Monitor a po předchozím dobrém kaufu s KRABATHOR nabídla smlouvu na album i DARK. Kapela samozřejmě přijala, pořádně si pohrála s aranžemi, namakala všechno potřebné a šlo se na věc!


Deska, která dostala očekávaný název „Sex´N´Death“, se natáčela v dubnu 1992 ve studiu Propast. Vlastně za velmi podobných podmínek jako předtím KRABATHOR, protože i pro DARK dělal producenta Petr Hanzlík a za mixem seděl Petr Ackermann. Je to poznat i na zvuku – i na „Sex´N´Death“ je sound vynikající a dobře poslouchatelný, což ocení hlavně „sluchátkáři“, když jim po poslechu desky neteče z uší krev:) Je pozoruhodné, jak se týmu v Propasti tehdy dařilo vytvářet nebolestivý, ale zároveň razantní a masivní zvuk, který muziku dělal navíc velmi odlišnou od zástupů jiných kapel různě po světě. Hudebně se DARK od „Zlé krve“ hodně posunuli – skladby na albu jsou velmi členité, plné častých změn temp i nálad a stylově se motají někde od dřívějšího thrash-death metalu přes klasičtější death až skoro ke grindovým postupům. Muzika je převážně velice úderná a rychlá, a i když album funguje spíš jako dobře udělaný celek než jako soubor svébytných jednotlivých skladeb, jde rozhodně o dobový nadprůměr – instrumentální výkony jak od letitých profíků, celková našláplost desky, dobré nápady... velká spokojenost!Tématicky se kapela na desce ve výrazné míře pohybuje opět v sexuálním odéru, koneckonců strany alba jsou pojmenovány jako „Death Side“ a „Sex Side“ a názvy skladeb (někdy i lehce bizarní – viz „Peniscilin – Sexmission II“ a „Sex Shop Of Dr. Fucktor“) naznačují, že lechtivá témata byla tehdy v době debutu jakousi vlajkovou lodí DARK. Tohle téma stříkalo (!!!) všemi směry i z rozhovorů, které byly mezi konkurencí vždy velmi viditelné a všechno jiné než obyčejné. Jak z názvů desky i skladeb patrno, „Sex´N´Death“ bylo natočeno v angličtině, a i když textům v hlubokém murmuru opět není rozumět, určitě to byl krok správným směrem. Zapomenout bychom neměli ani na dvě kratičké instrumentálky, které opět nesou zajímavé názvy – „Live N Impotence“ a „O......S“ (hádejte, který výraz pro vyvrcholení se za onou „tajenkou“ skrývá :).


Metamorfóza


Co lze u „Sex´N´Death“ kritizovat, je obal. Jestli si dobře pamatuju, kapela měla pro cover vymyšlený jiný motiv, ten ale nepovolila firma, a tak nakonec desku „zdobí“ prapodivná malůvka uřezaných hlav členů kapely, která ale vyznívá hodně dětinsky. Naštěstí je však obal jen takovou malou skvrnkou na celkově výborném albu, které zaznamenalo tohle death metalové období DARK. Velmi brzy poté se kapela začala pomalu transformovat, ponořila se do crossoverových vod a úplně změnila tvář. Tuhle metamorfózu kapela poprvé naznačila v roce 1994 na druhém albu „Zyezn Gamballe & Mental World“, aby si na konci milénia po dvou dalších albech dokonce změnila název na DARK GAMBALLE a až dodnes to táhla dál jako jedno z nejoriginálnějších tvrdě kovových seskupení v naší zemi.


24.11.2017Diskuse (97)DarthArt
lubor.lacina@centrum.cz

 

DarthArt
10.12.2017 17:15

To je pravda s tím dostřelem, naše Jizerky zlikvidovala mimo jiné elektrárna Mělník. Čmoud v těch 200-300 metrech vysoko přeletěl celý střední Čechy a zastavil se u nás v horách. Naštěstí už je to všechno odsířený a příroda se radikálně uzdravila, což ovšem magorům, co se přivazujou v Prunéřově ke komínu, aby byli v televizi, nevysvětlíš.

Sídliště už jsou taky mnohem hezčí, protože už na nich vyrostly stromy. Tehdy, když se stavěly, to byla fakt hrůza, bordel, rozházený panely, bordel, hnus, ale teď už i pražskej Jižák vypadá slušně. Taky tomu pomohly ty barevný nátěry, není to už tak hnusně šedý.

Jo, taky nás nutili žrát hnusy - teda spíš ve škole - tak se to tlustý maso házelo za topení apod.

 

Stray
10.12.2017 15:07

Ty velký komíny maj většinou dostřel 60 km, východním směrem, třeba ten největší v Plzni údajně pociťujou zejména někde na Berounsku :-) Jako Plzeňák 40+ mne ale ta Ostrava asi přijde jako přirozenější prostředí než Brno, kdyby mi bylo dvacet, tak to podobně určitě necítím, ale samozřejmě Brno považuji za hezčí město než OV. Tuhle jsem se zamyslel nad tím, který období života vlastně považuju za nejtemnější a nejdepresivnější a zjistil jsem (ke svému překvapení), že to fakt asi bude těch prvních pět šest předškolních let do roku 1981, to si fakt akorát pamatuju tu tmu, rozestavěná sídliště na větrné lochotínské hůrce a docela vostrej režim v mateřskej školce, kdy ti šťouchali do držky tlustý maso pomalu měchačkou. Musíš kousat, povinně! :-)

 

carcass
10.12.2017 14:46

tak on si člověk zvykne všude :-), ale nedokážu si představit bydlet někde ve stínu továrního kominu, kdy mi na zahrádku padá ten nejhorší bordel z fabriky a mezi tím si hrají děti a místo zvonu kostela v neděli slyšíš buchar z kovárny, tak jak jsem viděl a slyšel v Ostravě kolem Nové hutě nebo to celkové psycho kolem fabrik ve Vítkovicích,......do toho ta ohromná anonymní sídliště bez zeleně a kulturního vyžití - pak člověk i rozumí tomu, že běžní fanoušci Baníku jsou taková přiblblá, tupá zvířatka plná zloby, v podstatě s nimi soucítím, ale se vzteklým psem nemůžeš spát v jedné posteli, ideální je jejich separace někde v zaminovaném ghettu s propustkou na odchod do továrny a příchod z továrny, případně humánní injekce, ať se zkrátí to jejich utrpení :-)...... další psycho město je Třinec, tam je drobnou výhodou, že to je do hor jen přes řeku, ale jinak je to naprosto příšerné město......Severní Čechy neznám, tak nemůžu hodnotit

 

Megoš
09.12.2017 17:42

Valič: no hlavně nesmíš být ten nahoře, jinak to jde...:-)

Ona i ta Ostrava se hodně změnila, samozřejmě je to pořád průmyslové město, mě třeba to potrubí a chladící věže živí, ale mám to tu prostě rád a máme tu co k vidění.

 

DarthArt
09.12.2017 16:43

Tak to s tou Plzní možná vysvětluje. To centrum jsem si prošel v roce, kdy byla městem kultury, takže už asi naleštěná.

Okolí LBC a JBC je naprosto super, každým směrem od města super krajina, památky příroda, každým směrem navíc něco jinýho - Jizerky, Krkonoše, ČCeský ráj, atd atd. Zabouchnu to v práci a za půl hoďky jsem v horách. Super. Akorát v tom zkurveným prosinci nejde nic, protože je furt tma.

 

Valič
09.12.2017 15:08

DarthArt, Alda, Megoš: Já taky preferuju "koníčka", člověk se při tom aspoň tolik nenadře. ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=Q-uMtPqMtis

 

Stray
09.12.2017 12:50

Liberec má hezký okolí, já si třeba nedovedu představit, že bych žil ve městě, kde je možný dojet na konečnou tramvaje a jít hned s lyžema na lanovku u sjezdovky.

Plzeň bývalo hnusný město, za socialismu, protože z ní jako z výrobny republiky byly na příkaz Strany převáděný veškerý peníze, kterýma se pak dotoval rozvoj na Slovensku. Centrum šedivý neudržovaný, prostě horor, sídliště jako noclehárna pro pracující, kilometry paneláků, výhled na komíny Škodovky, když jsem byl v té Ostravě v roce 2007, v mnohém mne připomněla Plzeň mého dětství, i když tam bylo vše ještě větší. Po revoluci se to začalo všechno zvedat, nejdřív (první dekádu) pomalu, po roce 2000 velkým kvapem, je pravda že je tu hodně nevábných míst stále, ale centrum i mnoho čtvrtí je dnes v pořádku, hlavně mám pocit, že je to město, který nějak žije, nějak smysluplně funguje, není to místo, kde by lidi nadávali, že tu musí být...jestli mi rozumíš.

 

DarthArt
09.12.2017 11:14

Ty doly kolem Mostu a Chomutova maj v plánu jednoho dne zalít vodou, pak to bude krásná jezerní krajina. Ale toho se my stoprocentně nedožijem, jenom napouštění má trvat asi dvacet let :)

 

DarthArt
09.12.2017 11:13

Stray: Ta vilová čtvrť v LBC je fakt pěkná, to máš pravdu. Ale to je s Ještědem a radnicí v LBC tak jediný.

Víš, co je zajímavý? Já si donedávna myslel, že Plzeň je strašně hnusný špinavý průmyslový město. Asi když se jezdilo na Německo durch město - hřbitovv, fabriky, fabriky, fabriky, pivovary, Škodovka, sídliště, hovno. Až před pár lety jsem se podíval do centra a čuměl jsem, jak pěkný město to je. Jednou si ho chci pořádně prolízt, i ty okraje - Litice, Bolevec, zoologická, Plzenec... až se prodlouží dny, vydám se do PZ na celej den, všechno to objedu a pak to spolu někde zapijem :)

 

Stray
08.12.2017 20:21

Je pravda, že tramvajová centrála uprostřed města Liberce je běs, ale líbí se mi tam takový ty německý secesní vily na strmých svazích po okrajích toho města. Zajímalo by mne za jak dlouho se ten SČ kraj dá ozdravit, jestli za sto nebo za dvěstě let. :-)