Boomer Space

SLIMELORD, CRYPTWORM - Praha, Klub 007 Strahov, 1. července 2024


Není nadto, zajít si v pondělí po práci na výborný deathmetalový koncert.:-) Promotéři z Kreas sice trochu zariskovali, ale nakonec mohli být spokojení i oni. Sobecká sázka na příjemně poloprázdný klub mi tedy nevyšla. Asi jsem trochu podcenil zájem o významné zástupce poslední deathové vlny. Decentně hipsterské značky 20 Buck Spin či Me Saco Ujo představovat asi nemusím. Samozřejmě, že zmíněná vydavatelství nevydávají samé zlato, přesto se vyplatí u každého z jejich počinů zbystřit. Mají totiž čuch na spolky, které i po zhruba čtyřiceti letech, uplynuvších od vzniku prvních death či proto-deathových nahrávek, dokáží v daném ranku nabídnout zajímavé nahrávky. Každopádně onoho večera přivítala strahovská Sedmička dvě jejich britské akvizice, konkrétně mrtvolné CRYPTWORM a magické mikrobiology SLIMELORD. Očekával jsem tedy dva vyrovnané sety. Předesílám, že dotyční svým vydavatelům ostudu rozhodně neudělali.


Sedmička není metalovou institucí, té koncertně-klubové se metalisti v Praze asi už nedočkají (škoda, co je to tak 30mega na kulturu pro Magistrát, stačí si říct, ne?:-)), takže po zvukové stránce tím neporozuměním většinou pořád trpím. Ale co už, není to o prostorách, ale o lidech. Důležité je, že metalové akce není problém pořádat a že se metalisté dokáží sejít a takovou akci podpořit. Takže jen houšť. Pro pracující fotříky typu mé maličkosti má uvedený klub ještě jednu výhodu, produkce zde končí před desátou. Pokud vám jde čistě o muziku a bydlíte v Praze, na koncert si tedy můžete doslova odskočit. Strohý punkovější interiér klubu, zasazený doprostřed kolejního kampusu, ničím neirituje, nabídka na baru přinejmenším vizuálně ujde.Jak už jsem naznačil, na koncert dorazilo odhadem 50-70 lidí různého věku, velmi mladých i starších. Většina z nich působila poučeně a evidentně se zde neocitla náhodou. Nezřídka jsem zahlédl spřízněná a charakteristicky špatně čitelná loga typu UNDEATH, SANGUISUGABOGG a spol. Časová dotace na dvě kapely hrající podobně extrémní hudbu byla dostatečná, takže i příprava jednotlivých vystoupení plynula v pohodovém duchu. Člověk si mohl hned na úvod nebo v průběhu celé akce zakoupit merch přímo od koncertujících, čehož využila řada návštěvníků. Kvitoval jsem, že se frekventovaně prodávala nejen trika, ale i hudební nosiče, hlavně vinyly. Zelená verze debutu SLIMELORD učarovala kdekomu.:-) Přívlastky „pozitivní“, „klidný“ a „pohodový“ by se dal ostatně vztáhnout na celý večer. Takže když kytarista CRYTPWORM Tibor Hanyi nesměle uvedl jednu ze skladeb lakonickou větou: „It‘s about killing people“, musel jsem se tomu absurdnímu kontrastu usmát.
Objektivněji vzato, za velmi těsného vítěze daného večera lze označit právě CRYPTWORM, kterým méně čitelný, ale dostatečně ostrý sound linoucí se z beden, více svědčil. Není divu, jde jen o trio a jejich celkem bohatě rytmizovaný „tupa tupa“ death metal měl i živě neskutečný groove. Všemu nasadil korunu krásně čitelný, výše posazený virbl. Absence melodické složky se na ploše zhruba třičtvrtěhodiny v pohodě snesla, zvlášť když byla kompenzována perfektní rytmikou a dokonalým growlem Tibora. Tenhle čahoun původem z Maďarska každému dokázal, že opravdu kvalitní vokál efekty nepotřebuje. Dotyční předvedli strhující výkon, během kterého vystříleli všechnu svou munici. Hrálo se pomalu, houpavě, trhaně, nasekaně i velmi rychle, což si přítomní dokázali užít. Mě osobně nejvíce lahodil fakt, že kořeny zmíněného groovu vězí někde v tmavém bahně klasické finské školy.


SLIMELORD, přestože co do zmíněného finského prvku trochu podobní, předvedli úplně jinou hudbu, mnohem propracovanější, barevnější, progresivnější, tím pádem však i posluchačsky náročnější, odkazující až někam ke GORGUTS, ale i k blacku a velmi pomalému doomu. Rozkládajících se mrtvol zkrátka ubylo, pozornost se zaměřila na samotné původce rozkladu a další havěť. Přesto byla odezva slušná. V prodeji hudebních nosičů zelené téma dokonce zvítězilo. Debut „Chytridiomycosis Relinquished“ mohu jen doporučit. Další skvělý počin z přátelského vesmírně-bahenního univerza plného zajímavých tvorečků. Asi nejlépe se SLIMELORD poslouchali zpovzdálí od baru. I tak jsem slyšel nanejvýš půlku všeho, co se na zmíněné desce děje. Bylo však zřejmé, že kapela nic neošidila. Velmi dobře vyzněla sóla, nicméně dvě nápadité kytary doprovázené namakanou baskytarou vyžadují prostě citlivější nazvučení. Vokály, ač byly dost v pohodě, na Tibora neměly. Britský kvintet nenabídl hity ani přímočarý podklad pro strhující pařbu, spíše magickou death/doom symfonii ze světů, které člověk spatří jen v případě posunu vnímání. Za jejich přesvědčivé zprostředkování jsem byl vděčný.


Odcházel jsem tudíž hodně spokojený. CRYPTWORM předvedli brutální groovy show mimo sféru vyhrazenou brutálnímu death metalu, SLIMELORD zas progresi založenou na skvělé práci se žánrem. Ani v jednom případě přitom nešlo o prachsprosté vykrádání standardů a jejich připitomnělé slepování či míchání. Ano, death metal na Ostrovech stále žije.


09.07.2024Diskuse (0)Pekárek
hackl@volny.cz