Boomer Space

CLUTCH - Psychic Warfare

Čím starší tím lepší. Tak nějak by se dalo mluvit o americké stoner rockové stálici CLUTCH. Kapela z Germantownu ve státě Maryland, která se nikdy nehnala vstříc závratné slávě a kdesi v ústraní malých klubů vybrušovala svůj poctivý kytarový zvuk, funguje již čtvrtstoletí, díky tomu o nich lze mluvit jako o velmi trvanlivé partě, která se s věkem stále zdokonaluje. A zatímco právě v prvních letech po založení platili spíše za outsidery undergroundové scény, dnes, tedy zejména po úspěchu minulé, velmi zdařilé kolekce „Earth Rocker“, se pomalu jistě stávají lídry. Kapela, která byla vždy uznávána spíše v klubových kruzích a v rámci nezávislé scény, se dnes může pochlubit diskografií čítající jedenáct albových zápisů a rovněž koncertně zavedeným jménem, které je v současnosti řadí mezi hudebně nejcharismatičtější tělesa tzv. stoner rocku. Jenom věhlasu takových QUEENS OF THE STONE AGE se jim ještě dosáhnout nepovedlo, což samo sebou vůbec není rozhodující, že? Pokud budou CLUTCH stále tvořit takové songy, jaké byly k nalezení nejenom právě na skvělém  minulém albu, ale také na tom letošním - „Psychic Warfare“, stanou se navzdory své velmi nenápadné hudební cestě, klikatící se úplně stranou jakéhokoliv hvězdného mamonu, naprosto jasně stěžejní kapelou zaoceánské části svého žánru. Potvrzují to každým svým albem.Partička nenápadných obtloustlých strejdů vedená zemitým vousáčem Neilem Fallonem skutečně nikdy nikam nepospíchala. Hlavní byla pro ně vždy kvalitní hudba prezentovaná ve vší poctivosti na koncertních pódiích. Jejich valivé songy mají v sobě mnohem méně oné psychedelie či alternativy a podlazených kytar, než by leckdo mohl u podobné kapely tipovat. To ostatně nikomu z muzikantů, kteří by mohli díky své vizáži z fleku nastoupit třeba na pozice automechaniků nebo také údržby benzínových stanic, nemusí vůbec vadit. Oni totiž žijí pro klasický rock a nesnaží se nic maskovat přehnaným nadužíváním zkreslovacích mašinek nebo kytarových bustrů. U CLUTCH je to prostě dané, buď máte hutný a patřičně zemitý rock v krvi, přičemž ten vychází z bluesových základů, country a jižanského folklóru, a nebo musíte jít od válu. CLUTCH ve svých skladbách nic nezastírají, nemlží, neutápí se v alternativně pojatých vystýlkách a dokazují každým svým albem, že od válu většinou chodí ti druzí. 


Na „Psychic Warfare“ sice převládají spíše rychlejší vypalovačky, deroucí se vpřed silou rachotícího parního válce, ale to na druhou stranu neznamená, že je celé album monotónní. Výrazný charakter mu dodává hodně autentický chraplák právě Neila Fallona. Album je v úvodu nakopnuto do pořádných otáček několika rvavými songy: „X-Ray Visions“ , „Firebirths“ nebo „Sucker For The Witch“, ale když zvolní, dosahuje ještě vyšších met. Z tohoto pohledu nejvýše řadím právě pomalá, takřka tarantinovsky rozmáchlá pojednání jako třeba „Our Lady Of Electric Light“ (majestátní kousek vlastní i atmosférický kytarový rozjezd „Doom Saloon“) a nebo závěrečná „Son Of Virginia“, během které musí třeba takový James Hefield se svými podivnými country chutěmi vyloženě sosat. Velmi pečlivě sestavená a zhotovená nahrávka s celou řadou výborných skladeb má nadále potenciál rozvíjet nenucenou kariéru CLUTCH ke stále větší dokonalosti. Tohle je prostě zatraceně dobré rockové album, tradiční, přesto úplně prosté nějakých omšelých rockerských klišé, nabušené, přesto vůbec ne monotónní.


24.10.2015Diskuse (6)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Subeer07.11.2015 02:35

To hráli CLUTCH asi poprvé a zatím asi naposledy v pražské Arše. Tehdy předskakovali irským divočákům THERAPY? A doteď nemohu zapomenout na ten masivní zvuk, jako když se valí stádo nasranejch slonů.Nevím kolik lidí je tehdy u nás znalo, ale kotel byl nažhaven na max. templotu, rocková vichřice v čele s Neilem Fallonem, posedlým kazatelem téhle zuřící sekty. ¨Na koncertě jsem od nich dostal nálepku CLUTCH – 2000 is here have a beer!, kterou mám doteď na kufru. Hned potom se mi podařilo v bazaru koupit jejich “The Elephant Riders”, které i teď neztrácí vibrace a potom už co album, to narůstající radost z jejich tvorby.

 

Stray
06.11.2015 12:22

Co se stalo 26.2.2000? To je u mě hluboko v raném středověku, sice už je to pár let poté, co jsem začal poslouchat třeba MONSTER MAGNET, SPIRITUAL BEGGARS, WARRIOR SOUL a THE HELLACOPTERS, ale o CLUTCH jsem tehdy opravdu ještě nevěděl. :-)

 

Subeer06.11.2015 09:40

CLUTCH jsou mojí srdcovkou od 26.2.2000. Tohle album je naprostá retro rocková špička, která má navíc svůj vlastní ksicht - Telekinetic dynamite!

 

Valič
29.10.2015 12:31

To, co kapela hraje, není sice tak úplně můj "šálek čaje", ale musím uznat, že novinka je opravdu vynikající. 90%

 

Zetro
27.10.2015 14:17

Vynikajuci album,ma to gule,odpich! Zatial 80%

 

Piha
24.10.2015 09:23

Opět velký kandidát na album roku - jsou vynikající. 100%