Last Hardrock Outsider

CLUTCH - Earth Rocker

Přestože stoner rockové stálice z CLUTCH patří již dvacet let k těm kapelám, které by stylově mohly odpovídat mému vkusu, nikdy jsem neměl potřebu se u jejich tvorby jen trochu výrazněji zdržet. Jejich letošní řadovka „Earth Rocker“ je tedy první deskou, kterou proklepávám poněkud důkladněji. Některá jejich předchozí alba znám jen velmi zběžně, jiná vůbec. Na jejich letošní povedené novince se mi líbí také fakt, že kapela změnila určité detailní prvky ve vlastní celkové stylizaci, což je nápadné už na novém logu (to staré jsem vždy považoval za katastrofu) a rovněž na sci-fi obale samotného nosiče, který mne velmi nápadně evokuje spíše někoho dělajícího do metalové psychedelie, někoho jako jsou třeba atlantští divočáci z MASTODON.  Každopádně tato dekorativní zlepšení mne popostrčila k pořádnému poslechu jejich alba, na které se snáší většinou jen samá chvála. Osobně však desku „Earth Rocker“ neshledávám být nějakou totální  a výjimečnou bombou, ovšem na druhou stranu jde rozhodně o stabilní a velmi poctivou práci v ranku klasického hard či stoner rocku, se základy v blues a v tvorbě pravěkých kapel včetně oslavovaných Britů BLACK SABBATH.

 

 

 

Na této partě se mi líbí skutečnost, že vydávají alba ve velmi pravidelných intervalech, a to po celé dvě dekády. Z jejich hudby (tedy alespoň té zde prezentované) je poznat patřičné zaujetí a jak se říká: to pravé rockové srdíčko.:-) Nejsou žádnou alternativní metalovou formací, ale poctivou kapelou vycházející ze surového rockového pojetí, které charakterizovalo kulturně poněkud dramatický přerod šedesátých a sedmdesátých let. Inspirace BLACK SABBATH tady totiž budou vždy, i když ne až tak nápadné,  jako je tomu u jiných (ORCHID…). Ovšem nejenom z inspirace Iommiho partou jest živ stoner rocker, naopak si dovolím tvrdit, že CLUTCH mají jasné vzory v řadě dalších kapel, ale navzdory tomu svým songů dokáží vtisknout svojské kouzlo. Rozhodně nejsou žádnou bezmyšlenkovitou retro partičkou, co se veze na momentálních trendech. Zkrátka a dobře, tahle kapela má vlastní ksicht.

 

Zvuk je zde sice patřičně hrubiánský a neotesaný, ale není to díky tomu, že by jej tak kapela nahodile ponechala, naopak si myslím, že jej dokonale vypilovávala. CLUTCH jsou totiž mnohem víc klasický rock, než několik dalších známých stoner rockových formací jejich generace. Teď mám na mysli spolky devadesátých let jako třeba pouštní dobrodruhy z KYUSS, kteří patří k jejich současníkům, nebo také poněkud avantgardnější Jižany CORROSION OF CONFORMITY.  U CLUTCH si budete vždy jistí, že půjde o hutné boogie vypalovačky, nikoliv o dotažení hutnosti BLACK SABBATH ad absurdum, tak jako je tomu u sludge a doom fanatiků. Už vůbec zde nečekejte spojitost s vesmírnými blouznivci či avantgardními experimentátory ujíždějícími na psychedelii a skladbách připomínajících nekonečné mantry. Něco podobného tady opravdu nehrozí, protože tito chlapci měli vždy jasný cíl, nahrát sadu rockových písní.


Novinka „Earth Rocker“ tedy střídá dravější momenty postavené na riffovitých pouštních vypalovačkách, kde vládne znělý chraplák Neila Fallona, s několika vyklidněnými akustickými položkami, co se zkrátka jen dobře poslouchají ( „Gone Cold“). V rámci americké rockové scény tak platí za vyváženou a  slušnou porci hutně se vyjadřující klubovky. Dobrá práce.


18.12.2013Diskuse (1)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Zetro
12.02.2016 20:30

80%