Boomer Space

CANNIBAL CORPSE - Red Before Black

Nástup otevíráku Ony One Will Die donutí zpozornět – CANNIBAL CORPSE znějí podezřele thrashovitě. Což o to, sype a řeže to celkem slušně, řezníci skočí do alba rovnýma nohama a rozhodně se s ničím nepárají. Vlastně je to celkem sympatický, starosvětsky neurvalý nářez, říkáte si i během následující titulní hitovky Red Before Black, jejíž refrén chtě nechtě uvízne v hlavě. Tedy nic, s čím by měl mít letitý fanoušek nějak zásadní problém. A ono je zprvu zdánlivě opravdu vše v pořádku, veškeré výtky, které k Red Before Black mám, vyplavou na povrch kalného řečiště až po několika přehráních. A přiznám se, že chvílemi jsem se do opakovaného poslechu musel vážně nutit, až takovou potíž s novými CANNIBAL CORPSE mám.


Onen odklon od bublavého umrlčího metalu směrem o ostře nasekanému thrashi by mi v zásadě až tak nevadil, kdyby ovšem kapela v tomhle ranku dokázala přijít s nosnějšími riffy a hlavně logičtější stavbou písní. V tomhle ohledu totiž album tragicky selhává. Jestli chtěli Kanibalové na stará kolena vnést do své muziky trochu chaosu a nejistoty, nevzali to, obávám se, za dobrý konec. Jejich síla přece vždycky spočívala v tom, že se nesnažili mozkové závity zamotat sofistikovaně zašmodrchanou skladbou, ale přitlouct k podlaze, rozmašírovat, zničit a pak si v kaluži vaší nevinné krve típnout cigáro.Teď na to jsou trochu jinak. Třeba taková Firestorm Vengeance: po klasicky thrashově nastrouhané předehře následuje deathová valivá pasáž, která ale nijak nekoresponduje se začátkem. Pak se to celé ještě víc zašmodrchá, píseň se točí v kruhu, ztratí tah a napětí, zbude jen jaksi úmorné tlačení na pilu. Vůbec mám na mnoha místech pocit, že kapela jaksi neví, jak dál. Sesypala na hromadu několik svým způsobem vlastně docela obstojných nápadů, ale už je neměla sílu dotáhnout do logického konce. Deska se zadrhává, nešlape a zní tak nějak podivně vyčpěle. Upřímně, maje na vědomí, že na producentské sesli trůnil slovutný Erik Rutan, očekával jsem větší sílu a tlak. Prostě něco, co mě hodí na zeď obýváku a po zbytek večera pak budu už jen seškrabávat zbytky.


Nestalo se, bohužel, a to jsem v desku vkládal velké naděje, protože na předchozích dvou počinech CANNIBAL CORPSE dokázali, že pořád ještě zvládají likvidovat jako na starých kultovních počinech a nadto si jen tak od boku vystřihnout hitovku ráže As Deep As The Knife Will Go. Těšil jsem se na další frontální útok, který mi vymete hlavu, a dostal jsem album, nad nímž jsem si rozpačitě hryzal nehty. A vlastně doteď nevím, co si o něm mám myslet.


Moc bych si přál, aby to bylo jen zaváhání a na dalším albu to kapela opět rozbalila ve velkém stylu, ale nevím, jestli je toho ještě schopna. Kdesi mezi řádky a tóny, v druhém a rozhodně nechtěném plánu totiž v Red Before Black čtu únavu. Přirozenou, logickou a pochopitelnou, bavíme se vlastně svým způsobem o deathmetalových dinosaurech a je s podivem, že až je jejich nová práce jakákoliv, rozhodně není senilní. Tomu nejlepšímu už ale odzvonilo a mám dojem, že definitivně. Rád se budu mýlit a CANNIBAL CORPSE z hledáčku rozhodně nepustím. Na to je mi jejich přístup k věci o přes výhrady nadále velmi sympatický. Takže nakonec s přimhouřením obou očí lehce nadprůměrných šest pětek.


09.11.2017Diskuse (14)wuxia
jindrich.goth@gmail.com

 

Carloss
23.11.2017 10:07

Není to špatný,ale zázrak to taky není takže těch 60% je zcela zasloužených.

 

Valič
11.11.2017 13:06

Mě podobný postoj u těch starých českých kapel dost překvapuje. To, že nemají čas, sice chápu (ostatně kdo ho v dnešní době má?), ale vzhledem k tomu, že jim na těchto stránkách Stray a DarthArt dělají v poslední době zcela zdarma dost velkolepou reklamní kampaň, která evidentně oživila zájem mnoha jejich starších fanoušků o jejich tvorbu, očekával bych trochu vstřícnější přístup. :-(

 

zdenos11.11.2017 11:09

...a jeden děda z Brna' hehe :)

V recenzi potěšila zmínka o songu As deep as the knife will go... subjektivně nejlepší skladba CC za posledních 10 let

 

Meres
11.11.2017 00:30

Mám za sebou len dva posluchy, ale akosi ma to k tomuto albumu neťahá. Ono je to spôsobené aj faktom, že vychádza príliš veľa miestami aj fakt dobrej muziky a preto venovať čas naoko priemernejším nahrávkam je celkom ťažké. Zatiaľ by som to videl tiež na tých 60%, už na minulej platňi A Skeletal Domain to trocha drhlo, ale to tam ešte boli prítomné vyslovene nehorázne pecky ako Kill or Become či Icepick Lobotomy.

 

Alda66610.11.2017 22:37

50% by bylo nepochopení dobré muziky! Tak aspoň těch 70% :-)
ANNIHILATOR mají desky vynikající, dobré, a slabší, a jejich novinku pokládám za
vynikající... je dobře zahrána, zapívaná, skladby jsou různorodé, prostě mě to baví.
Nicméně jsme v diskuzi u death metalových C.C., takže si dovolím doporučit jednu kapelu smrtonosného žánru z mého rodného města:

https://www.youtube.com/watch?v=vsgLoeVPu4c

 

Demonick
10.11.2017 20:58

U Straya tipujem na nový ANNIHILATOR tak max 60, ale skôr 50%... Viac asi nie :)

 

Alda66610.11.2017 18:31

Cannibalu bych dal jistých 80%, ale mnohem více točím zmíněný nový Annihilator - teším se na recenzi, vypadá to na origo CD - a čekám minimálně 90%! :-)))
A za 14 dní Praha a...Helloween!

 

Demonick
10.11.2017 18:23

A Brno v spoločnosti Testament, Annihilator a Death Angel bude?

 

Stray
10.11.2017 16:49

Recenze na nové ANNIHILATOR bude, ale nevím kdy, ještě jsem to ani jednou neslyšel a nevím, kdy se na to dostanu. Může být klidně až v lednu, ale bude. S jistotou můžu říct, že se mi tu nakumulovává pár novinek českých kapel, což je matroš jak na recku, tak na případný rozhovor - pokud bude oboustranná vůle - HENTAI CORPORATION, TRNY a ŽILETKY, PRVNÍ HOŘE, CRUEL a jiné, KRYPTOR na nabídku na rozhovor nereagovali (což si zatím dovolili jen DEBUSTROL a jeden děda z Brna - "Nemám čas, kámo!").:-)

 

Demonick
10.11.2017 14:20

Práve včera večer som dopísal recenziu na novinku CC a dal som jej 6,5/10. Som rád, že je niekto s kým sa zhodnem, lebo až som mal pocit, že som album mierne podhodnotil. Heh, ale ono je to ozaj pravda, že sa CC na "Red Before Black" mierne zadrhli, lebo tej vaty je tu až neprirodzene veľa. Skladby občas nevedia kudy kam, zaujímavé nápady sú rázom zabíjané inými, a po pár počutiach si vlastne pamätám tak 2, 3 pecky. Zvuk mali CC tiež už zabíjackejší... Pritom posledné dve radovky "Torture" a "A Skeletal Domain" sú skutočne perfektné! Škoda... PS: podobný prípad ako u novinky ANNIHILATOR, hoci tam by som išiel s hodnotením ešte nižšie. Bude recenzia?