Boomer Space

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 9.- 12.srpna 2017 - den třetí

Můj páteční program hodně ovlivnilo špatné počasí, kdy ten den všechny miniaturní průtrže mračen pokračovaly v hodinových intervalech, takže prostě nebylo kam spěchat. Věděl jsem jen, že první kapelou, kterou chci zaručeně vidět a kterou nesmím za žádných okolností vynechat, jsou arizonští nestoři riffového thrashe SACRED REICH. Z mého pohledu šlo tak o úplně nejslabší den festu, kdy bylo k vidění sice několik obstojných setů, ale favorité celkově příliš nedominovali, takže vlastně onu výše zmíněnou americkou čtveřici osobně považuji za nejlepší vystoupení dne, čemuž dopomohla i největší lapálie s počasím.


 

Je krátce před pátou večerní. Přicházím před Jägermeister stage přesně ve chvíli, kdy se vše chystá na vystoupení SACRED REICH, za krátko tedy čtveřice bezproblémově nabíhá na pódium a zahajuje své vystoupení. Jenže už v průběhu první skladby je možné vidět obrovská, nízko položená mračna, která nalítávají podporována sílícím větrem přímo nad josefovský areál, takže kapela hned po první skladbě přerušuje vystoupení a to zrovna ve chvíli, kdy na vteřinu přesně začíná nejsilnější průtrž mračen pátečního večera. „August in Europe“ akorát slyším povzdechnout si jakéhosi Američana zdrhajícího s vytřeštěnýma očima se rychle někam schovat. Lidi v pláštěnkách se tedy rozutíkávají schovat na všechny strany, doslova kam se jen dá, do hradebních kasemat, do šatlavy, pod plachty pivních stanů, kdykoliv však přiběhnu k nějakému místu už z dálky vidím, že se dovnitř nedostanu – každý vchod je ucpán desítkami snaživců, nezbývá než být za hrdinu a tak v pláštěnce a s totálně promočenýma botama stojím sám jako vykřičník u stanoviště zvukařů před pódiem a dopadají na mne hektolitry vody. Asi po čtvrthodině vše ustává a brzy i nasvědčuje tomu, že vystoupení bude pokračovat v nezkrácené podobě. Ještě další čtvrthodina na úpravu pódia, odstranění vody, kontrolu techniky a zřejmě i nahození náhradních zdrojů energie. Je skoro 17:45 a já se konečně dočkávám po osmadvaceti letech vystoupení kapely, kterou jsem velmi poslouchal v roce 1990.

 

Slyšet ústřední riff z „The American Way“ a klidně zemřít, tak by se dalo vystihnout mé rozpoložení ve chvíli druhého zahájení setu SACRED REICH. Kdyby ona píseň nezazněla, byl bych hodně zklamán. Jenže se dočkávám a kromě toho i dalších lahůdek navrch. Areálem tak duní památné riffoidní výplachy ze zlaté éry, ať už se jmenují „Surf Nicaragua“, „Independent“, „Crimes Against Humanity“, „Death Squad“ nebo „Who´s The Blame“. Spokojený pohodář Phil Rind je důkazem toho, kterak není třeba se stresovat a s úsměvem si i přerušovaný koncert (kvůli kterému na Starý kontinent přicestoval) hodně užívá, jeho kladný vztah k životu je potvrzen i tělesnou konstitucí dokládající vstřícný přístup k vydatné americké stravě. Kapela vystoupila ve své nejznámější sestavě z časů albové aktivity, tedy s výtečným kytarovým tandemem Wiley Arnett/ Jason Rainey a se zrzavým bubeníkem Gregem Hallem. Z mého pohledu - nejlepší koncert dne.


 

Ještě než se odbíhám na základnu osušit, přezout a převlíct, jen tak letmo míjím deathmetalové INCANTATION a zjišťuji, že tahle hudba je na mne zkrátka moc morbidní a temná, ale příznivci žánru si asi rochňají, takže nic proti gustu, prostě old-school jak se patří. Švýcaři ELUVEITIE také nepatří zrovna mezi mé oblíbence, ačkoliv je jasné, že si kapela poslední roky hodně polepšila a těší se po celé Evropě velké oblibě. Mě však jejich rurálně naladěný melody-death s folkovými prvky absolutně míjí, dost možná je to právě tím, že ze všech nástrojů považovaných v metalové hudbě za přídavné a ozvláštňující mám zrovna keltské housličky a smyčce snad nejméně rád. Ale úspěch devítičlenný soubor v Josefově rozhodně má, o tom nelze pochybovat.

 

Američané TRIVIUM se jevili od začátku jako hodně energické těleso, které, se sobě vlastním sebevědomím, přijalo automaticky pozici velké kapely, i když každý normálně uvažující metalový fanoušek se musí sám sebe ptát, odkud tohle všechno pramení? Kapela míchá prvky metalcore, neo-thrashe a hejvíku se skoro až nu-metalovou zpěvností a celkově působí hodně nepůvodním dojmem. TRIVIUM mne zkrátka moc nebavili, jakkoliv tam nasazení bylo, a jejich vystoupení považuji za snůšku toho nejomšelejšího a nejzprofanovanějšího metalcoru, jaký v poslední patnáctiletce provádí nálet na hlavy mladých lidí, jen trochu projevivších zájem o metalovou hudbu. Neříkám, že to kapele nešlapalo, to všechna čest k jejich koncertnímu nasazení a energii, ale nějakých zajímavých nápadů nebo dokonce skladeb, aby člověk v jejich repertoáru lupou pohledal.


 

CARCASS měli nastoupil a bezkonkurenčně zvítězit, jenže nestalo se tak a v prvních skladbách hodně zápasili se zvukem. Jejich koncert určitě neměl parametry toho, který zde předvedli v roce 2013, naopak, kapela se do tempa dostávala postupně a když už v něm byla, pak vše zatavila zařazením skladeb jako „Keep On Rotting In The Free World“ z alba „Swan Song“. Jinak samozřejmě žádný velký průser se nekonal, zkrátka sice pozvolna se do tempa dostávající, avšak obstojně provedená show, ve které dominovaly skladby z nejlepších dvou desek - „Necroticism...“ a „Heartwork“, a kromě výjezdů obasovaného kapitána Jeffa Walkera do popředí a vynikající tklivé sólové kytary Billa Steera se platná ukázala i dvojice jejich mladších spoluhráčů. U CARCASS se zkrátka těším spíše na novou desku, kterou by Britové měli potvrdit status kapely, která je ještě v roce 2017 schopná se vyvíjet a předložit špičkový materiál.

 

Sabatoidní trip v podání undergroundově laděného tělesa ELECTRIC WIZARD považuji za natahovanou a zdlouhavou nudu, během které byla tahle zvláštní kapela schopná v rámci svých houpavých skladeb do posluchačstva hustit vždy jeden repetetivní riff po dobu deseti minut a ještě všem za svými zády promítat výjevy ze sedmdesátkových eroticky laděných hororů. Neřeknu kdybych před jejich koncertem polkl nějakou pilulku, tak bych se asi bavil, ale těch pár piv člověka zrovna neponoukalo k tomu, aby tuhle věc chápal jako děsně super, zvlášť když to celé ne a ne skončit. Ani CANDLEMASS mne před lety zrovna moc nebrali, ale těm aspoň nescházely nápady, nějaká ta melodika a podstatně vyšší muzikantská šikovnost a vybavenost.


 

CLAWFINGER by vyzněli podstatně lépe, kdyby jejich koncert proběhl o dvě až tři hodiny dříve, kolem jedné po půlnoci nemůže člověk čekat zázraky, ať už od kapely, nebo od publika znaveného celodenním maratónem. Určitě nešlo o nějaký průser, ale pozdvižení zpřed několika let se také nekonalo, koncert zkrátka v po-půlnočním čase docela dobře proběhl a Švédové vedení nepokojným lídrem Zakkem Tellem zkrátka odehráli ty své rap-metalové vypalovačky. Ostatně právě umisťování těch nejlepších a nejznámějších jmen až skoro na samotný závěr každého dne, to byl dle mého největší přešlap dramaturgie, nechápu proč kapely s největším počtem fanoušků hrají až po jedenácté hodině, namísto jimi dříve obvykle obsazované večerního času do jedenácté.


20.08.2017Diskuse (11)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Norr
22.08.2017 14:41

Pátek:déšť a déšť, takže do areálu až na CROWBAR - oblíbená kapela, naživo můžu kdykoliv, příště bych je uvítal i v pozdějším čase, TRIVIUM - skoro celý set a nic to ve mě nezanechalo, CARCASS - opět srdcovka a jsem spokojen, ano předchozí vystoupení na BA bylo lepší, ale tohle bylo na velmi vysoké zážitkové úrovni, ELECTRIC WIZARD - neměl jsem nabito, nedával jsem ani začátek, přitom z desek to beru, CLAWFINGER - cirkus, který mě neoslovil, ve své době 90´se mi líbili, tentokrát mě nudili. Odchod na párek, tenhle den mi dal díky počasí dost zabrat a nezvládl jsem polovinu kapel....

 

sicky
22.08.2017 08:18

zdenos: jasně, že carcass není klasický death, jenže kus z něho by tam pořád mělo být :), jinak to podle mě není ono.

 

Smolik
21.08.2017 21:58

K Tiamat - Edlund u mne skončil. Naprosto neprofesionální přístup, mohl to být jeden z vrcholů a vrchol to byl - kabaretní...

 

zdenos21.08.2017 15:37

však carcass má do klasickýho ,,deathovýho' tlačení celkem daleko ne? :) Mě se na tý skupině líbí, že prostě přijdou a zahrajou, bez zbytečnejch poz a velkejch keců. V tomhle jsou na tom podobně jako Sodom. Instrumentálně jim nebylo co vytknout:)

 

Stray
21.08.2017 15:31

Tiamat jsem viděl, názor v reportu zítra.

 

Smolik
21.08.2017 15:09

Mně se zdál Carcass hodně OK, snad jen tišší zvuk vadil. August Burns Red také hodně solidní. Wolfheart roste ve větší kapelu si myslím, dříve jsem je přehlížel, před BA naposlouchával a naživo nezklamali.

 

sicky
21.08.2017 14:37

Pátek byl pro mě dost plonkovej z programu mě zajímali víceméně pouze Ulcerate, Electric Wizzard a August Burns Red. Ulcerate ale zůstali za očekáváním -nebyla slyšet kytara, ABR jsem nestihl kvůli dešti vůbec, Electric Wizzard byli ok, ale konec už mi přišel ale takovej natahovanej, měli skončit dřív :) Jinak Trivium nebavili vůbec, ta kapela mastí přes sebe všechno, jak když se chtějí zavděčit všem, ale ve výsledku neví, co vlastně mají hrát. Podle mě dramatický přešlap, to by už tam mohli hrát klidně Avenged Sevenfold nebo Five Finger Death punch :) Carcass taky slabota, vůbec to netlačilo, vůbec to nebyl deathmetal. Clawfinger mi tentokrát už taky přišli mimo mísu. Nakonec jsem byl rád, že jsem odpoledne viděl Crowbar, kteří dost překvapili (viděno asi po6-té a tentokrát asi nej) - fakt vražedný basový zvuk a také First Blood, kterým to kopalo taky nečekaně silně. Tato dvojice nakonec top dne.

 

DarthArt
21.08.2017 14:29

Stray: Byl´s tam taky na TIAMAT? Podle ohlasů a videí to byl řádný rock´n´roll :):):)

 

zdenos21.08.2017 14:02

Já mám Trivium poměrně rád (hlavně desky Crusade, Shogun, Vengence falls). Živě tomu ale něco chybělo. Výběr skladeb špatný nebyl, ale přišlo mi, že to Heafymu tolik nezpívalo. On ten svůj styl zpěvu poměrně změnil, přijde mi, že zní s každým dalším albem trošku jinak. Na BA ten den překvapili Wolfheart, které si ted průběžně sháním, trošku více jsem možná čekal od Graveworm. O bouřce jsem věděl dopředu, a ze Sacred reich jsem neviděl bohužel nic. Naopak jsem si večer užil Eluveitie a Carcass. Carcass jsou pardálové, co to mají pořád v ruce :)

 

Meres
20.08.2017 21:07

Prečo stále tie dissy na TRIVIUM? Je to skvelá kapela a čo sa týka moderného metalu je jedna z najlepších aké sú na trhu. Disponujú značným množstvom kvalitných peciek a ich albumy sú kvalitatívne nesmierne vyrovnané a ku cti im slúži aj to, že sa ich nesnažia robiť ako cez kopirák. Za roky si vypracovali nejaký ten vlastný výraz a určite vytrčajú nad záplavou nudných (nielen) metalcoroviek.

 

KONCERTY


BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 9.-12.srpna 2023 (4/4)

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 9.-12.srpna 2023 (3/4)

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 9.-12.srpna 2023 (2/4)

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 9.-12.srpna 2023 (1/4)

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 7.-10.srpna 2019 - den čtvrtý

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 7.-10.srpna 2019 - den třetí

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 7.-10.srpna 2019 - den druhý

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 7.-10.srpna 2019 - den první

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 8.-11.srpna 2018 3/3

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 8.-11.srpna 2018 - 2/3

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 8.-11.srpna 2018 - 1/3

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 9.- 12.srpna 2017 - den čtvrtý

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 9.- 12.srpna 2017 - den třetí

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 9.- 12.srpna 2017 - den druhý

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 9.- 12.srpna 2017 - den první

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 10.-13.srpna 2016 (den čtvrtý)

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 10.-13.srpna 2016 (den třetí)

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 10.-13.srpna 2016 (den druhý)

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 10.-13.srpna 2016 (den první)

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 5.-8.srpna 2015 - den třetí

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 5.-8.srpna 2015 - den druhý

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 5.-8.srpna 2015 - den první

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 5.-8.srpna 2015 - den nultý

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 6.- 9.srpna 2014 - den třetí

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 6.- 9.srpna 2014 - den druhý

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 6.- 9.srpna 2014 - den první

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 6.- 9.srpna 2014 - den nultý

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 7.-10.srpna 2013, den třetí

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 7.-10.srpna 2013, den druhý

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 7.-10.srpna 2013, den první

BRUTAL ASSAULT - Pevnost Josefov, 7.-10.srpna 2013, den nultý

 

 

 

TOPlist