Boomer Space

BLACK STAR RIDERS - Wrong Side Of Paradise

Jednotka původně založená několika osobnostmi anglo-amerického rocku a rovněž několika bývalými členy THIN LIZZY, za účelem uctění památky a odkazu někdejšího frontmana této kapely - legendárního rockera Phila Lynnota, se velmi záhy po koncertní šňůře absolvované v předprogramu JUDAS PRIEST (rok 2012) přetransformovala z jednorázového revivalu v stabilní hardrockový band s vlastní tvorbou. Postupem let sice někdejší Lynnotovi spoluhráči z řad BLACK STAR RIDERS odešli, ale jejich absence, zdá se, nemá žádný vliv na kvalitu nově vznikající hudby. Dosavadním vrcholem této kapely, od začátku soustředěné okolo severoirského rodáka Rickyho Warwicka (jinak také THE ALMIGHTY), se prozatím stala minulá, tedy již čtvrtá řadová deska „Another State Of Grace“.


Letošní novinka „Wrong Side of Paradise“ se tedy snaží na předchozí materiál důstojně navázat. Dle mého se právě i aktuální počin povedl a nabízí nejednu povznášející hardrockovou hymnu, ze které čpí odér sedmdesátkového street rocku na všechny strany. Po hudební stránce máme co do činění s velice solidní sadou hymen, neboť jde o songy nenuceně inspirované ostrovní rockovou klasikou. Skladby jsou složeny pohodovými tahouny aktuální hardrockové scény a nahrány v parametrech současných technických možností. Tento fakt skladbám nic neubírá z jejich specifického feelingu. Hard rock této party je hudbou, která zkrátka nepodléhá módě, snadnému stárnutí a patří mimo plynoucí tok času. 


Zajímavé jsou zde kolikrát i texty, které ve vší civilnosti vypovídají především o životě, o jeho světlých i stinných stránkách, povznášejících i hořkých momentech. Muzikanti vlastně čerpají především ze situací, které se odehrávali v jejich okolí. Vždyť samotný název desky „Wrong Side Of Paradise“, kde na obale vidíme hlídkujícího ozbrojeného vojáka v rámci pouliční služby, zatímco díra ve zdi za ním odhaluje ráj, konkrétně pohled na nějakou karibskou pláž, značí zkrátka silný motiv nastolující mnoho otázek a podporující řadu úvah. Docení někdo ráj, pokud se ani náznakem nepřiblíží peklu? Bude si někdo vážit svobody, pokud nepozná útlak? Jaký je asi rozdíl v životě obyvatel ostrova, kde jednu polovinu tvoří turistický ráj (Dominikánská republika), a tu druhou zahaluje morálně a materiálně zdevastované peklo na zemi (Haiti)?Jak už jsem naznačil, kapela v minulosti prošla několika personálními změnami. Ani letos tomu nebude jinak. „Wrong Side Of Paradise“ je zcela první album BLACK STAR RIDERS, na kterém nehraje žádný z bývalých členů THIN LIZZY, tedy ani dlouholetý kytarista Scott Gorham. Zároveň se jedná o poslední desku s účastí kytaristy Christiana Martucciho, kterého právě v těchto dnech nahradil Sam Wood. V kapele kromě Warwicka tak setrvává ze zkušenějších borců již jen baskytarista Robbie Crane (dříve RATT a VINCE NEIL). Nováček se nachází rovněž za bicí soupravou a je jím Zac St.John, který před dvěma lety nahradil zkušeného Jimmyho DeGrassa (mimo jiné SUICIDAL TENDENCIES, MEGADETH).


Po vyhazovu od Nuclear Blast, BLACK STAR RIDERS před časem podepsali zcela novou smlouvu a nyní jsou součástí vydavatelství Earache Records. O desce tak můžeme svým způsobem mluvit jako o novém startu, o druhém začátku, kdy se band vydal vstříc nové budoucnosti, započaté po období pandemie doslova od čistého stolu. Od minule setrval producent Jay Ruston a musím potvrdit, že jeho práce Warwickovcům svědčí, album totiž zní znovu lépe, než když dlel za režisérským pultem Kevin Shirley nebo Nick Raskulinecz (nic proti těmto pánům). Je pravda, že onen pozitivní náboj je letos vlastní většině zdejších rockerských hymen, ať už jde o pomalejší popěvky nebo rázné dusárny napěchované kytarovými riffy. 


Už od zveřejnění singlu „Better Than Saturday Night“ je nám jasné, že Ricky Warwick zde působí jako pokropený živou vodou. Tahle skladba vypovídá o tom, jak zůstat silný a plný vášně navzdory nepřízni osudu. Titulní song, odkazující na život na špatné straně plotu, oddělujícího dvě sice geograficky totožná území, ale rozdílná svým společenským uspořádáním, má vlastně podobnou náplň. Svoboda versus útlak? Pokud překážky člověka nezlomí, mohou jej pouze posílit? Život je hořký, což jej dělá hodnotnějším? I o tom může být nová, pozitivní energií napěchovaná deska BLACK STAR RIDERS.


Dále se zde nachází předělávka „Crazy Horses“ od sedmdesátkového pop-rockového bandu THE OSMONDS, sebejistě vystřižená v působivém zpracování, a dále pak také celá řada vypalovaček s typickým warwickovým rukopisem. Velmi chytlavá pouliční hitovka „Riding Out The Storm“ coby hymna rebelů, jižansky zemitější song „Hustle“ s žhavým partem foukací harmoniky, nebo poměrně průbojná jízda „Don´t Let The World“. Zkrátka a dobře je novinka od BLACK STAR RIDERS další povedenou porcí ostrovního hard rocku.


31.01.2023Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz