Boomer Space

BLACK STAR RIDERS - All Hell Breaks Loose

Hlavní postava irské rockové kapely THIN LIZZY, zpěvák, baskytarista, skvělý textař a nenapravitelný bohém Phil Lynott, je sice sedmadvacet let po smrti, ale jeho osoba stále láká celou řadu úspěšných muzikantů nebo také část jeho bývalých spoluhráčů, k opakovanému uskupování pod známým logem této v sedmdesátých letech velmi úspěšné kapely. Vše se děje na popud stále početné fanouškovské základny (zejména na Ostrovech) a za účelem uctění Lynottovi památky, ať už ojedinělými vzpomínkovými koncerty nebo celými turné. Jedna z nejpevnějších sestav novodobých THIN LIZZY se dala dohromady před třemi lety a v jejím čele stanul známý skotský zabiják Ricky Warwick (kytara, zpěv), který léta vedl svou kapelu THE ALMIGHTY. Kromě něho zde působili ještě Scott Gorham (kytara) a Brian Downey (bicí) coby Lynottovi nejbližší kumpáni z nejsilnější sestavy Ještěrky, a pak ještě několik muzikantů věhlasnějších jmen jako baskytarista Marco Mendoza (ex-BLUE MURDER a WHITESNAKE), kytarista z koncertní sestavy ALICE COOPERA – Damon Johnson a klávesák Darren Wharton, jenž zažil poslední předrozpadovou fázi původních THIN LIZZY. V této šestičlenné sestavě THIN LIZZY odjezdili několik turné, přičemž my jsme je mohli vidět před rokem v pozici předskokanů na skvělém pardubickém koncertě JUDAS PRIEST.


Když však letos konečně došlo na studiovou realizaci nových skladeb (jednalo by se o první album THIN LIZZY přesně po třiceti letech), muzikanti se nakonec dohodli, že tento materiál zaštítí zcela novou značkou, BLACK STAR RIDERS, neboť odkaz a vliv Lynotta byl vždy až příliš silný na to, aby se cokoliv nového dělo pod hlavičkou kapely, se kterou byl po celou dobu svého muzikantského života spjatý. Projektu se však již neúčastnil bubeník Brian Downey, který byl ve studiu nahrazen věčným náhradníkem a záchranářem Jimmy DeGrassem. Stejně tak Darren Wharton, který znovu postavil na nohy své DARE.


 

Pokud máte rádi specifický hard rockový projev s jakým vešli ve známost THIN LIZZY již v sedmdesátých letech a nepožadujete tedy nic víc, budete zřejmě s albem „All Hell Breaks Loose“ spokojeni, protože se celá kapela drží přesné šablony s jakou vešla ve známost někdejší Lynottova parta. Osobně však mám problém s tím, když se ještě po pětatřiceti letech někdo natolik upne k minulosti, že není schopen dodat do nahrávky naprosto žádný nový impuls (ale v tomto případě absolutně žádný), nebo něco, co by tak nějak přirozeně odpovídalo dnešní době. Je škoda, že právě projekt tvořený natolik zkušenými a známými muzikanty přichází v roce 2013 s nahrávkou, o které bych i v průběhu osmdesátých let řekl, že zní zastarale a téměř nezajímavě.

 

Jasně, dokážu pochopit, že to všechno byl záměr, ale pokud budu chtít slyšet THIN LIZZY, tak si pustím alba jako „Jailbreak“, „Johnny The Fox“ nebo „Bad Reputation“, k tomu jsem opravdu nepotřeboval dostat nové písně. Mám za to, že si tímto krokem BLACK STAR RIDERS akorát zkrátili vlastní životnost, protože jejich album sice říká – pokračujeme v odkazu THIN LIZZY, ale chybí nám jakákoliv přidaná hodnota nebo cokoliv, co by nás posunulo na jiné území.


Nejde ani omylem o tak neprůstřelné pecky jaké onehdy stvořil Lynott, byť se Scott Gorham snaží seč mu síly stačí a cokoliv zde zahraje, u mnohých vyvolá vzpomínky. Nějaké zajímavé střípky se zde nalézt dají – tak třeba singlová „Bound For Glory“, která jakoby vypadla z doby, kdy THIN LIZZY platili za jednu z čelních britských kapel a vyprodávali na Ostrovech halová turné. Tento song má dozajista hitové ambice, ovšem hitové ambice příslušící až někam do roku 1976 nikoliv do současnosti. Bojovná hymna zmiňující těžké časy zeleného ostrova - „Kingdom Of The Lost“ je pro změnu od začátku zaházena košatými vyhrávkami s irskými folkovými prvky, což jí tak nějak samo sebou vyvyšuje nad průměr zdejšího seznamu. Hned po ní následuje song „Bloodshot“, který rovněž patří na albu k nejvýraznějším, avšak jen díky skutečnosti, že jeho refrén nápadně připomíná „Over The Hills And Faraway“ z dílny dalšího slavného muzikanta, který se kdysi dávno mihnul v řadách THIN LIZZY a sice kytaristu Garyho Moorea.

 

Celkově je „All Hell Breaks Loose“ albem nahraným pro seniory, pamětníky nebo srdcaře spjaté s THIN LIZZY, protože na něm neshledávám nic, co by mohlo oslovit člověka sledujícího současné hudební dění na světové rockové scéně. Duch THIN LIZZY roku 1976 byl tedy v rámci možností navozen, ale to přeci takovým muzikantským esům nemůže stačit?


19.06.2013Diskuse (1)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

rumcajs03.06.2015 15:29

Na debut BSR jsem se těšil jako děcko a po dlouhé době mi tak bylo naděleno originální cd k narozeninám.Deska je velmi dobrá, obsahuje pár tutovek, ale upřímně,i pár vycpávek, a hlavně by mohla být trochu rozmanitější. Škodí jí jednotvárnost skladeb a produkční plochost. Být zvuk trochu špinavější, albu by to více prospělo. Přesto u mně spokojenost.Za mě 80%.P.S.Ricky Warwick je ďábel a co jsem měl možnost slyšet na youtube, tak jeho sólová tvorba rozhodně stojí za to. Kdyby více z ní implementoval do BS, jednalo by se nepřekonatelnou pecku roku.