Boomer Space

BADLANDS - Hořkost odpadlického blues (profil)

Další z hardrockových super-projektů charakteristických pro konec osmdesátých let měl poněkud záhadný název - BADLANDS a šlo o kapelu, která dokázala spojit bluesový feeling a inspirace v sedmdesátkovém hard rocku s metalově nadupaným zvukem konce let osmdesátých. Je sice pravda, že větší zabodování se jim povedlo pouze v případě bezejmenného debutu z roku 1989, ale i tak stojí základní indicie dráhy této (v Japonsku velmi oblíbené) kapely připomenout, jakkoliv se BADLANDS postupem let čím dál více klonili na stranu tradicionalističtěji pojatých blues-rockových skladeb a snažili se z vlastního zvuku vytěsnit právě ony metalovější prvky.


Kapela odpadlíků byla za svou krátkou dráhu charakteristická rovněž tím, že počínaje nahráváním druhého alba docházelo v jejích řadách k nepříjemným konfliktům a roztržkám, což svědčilo o skutečnosti, že byl celý super-projekt už od začátku sestaven velmi narychlo a ani sebelepší hudebníci si po čase nedokázali udržet vzájemnou úctu a to právě v obdobích, kdy se jim zkrátka příliš nedařilo. Jmenovitě šlo o konflikty mezi hlavními dvěma personami, kytaristou Jakem E.Leem a zpěvákem Rayem Gillenem. Druhý jmenovaný byl ostatně vyhlášeným bouřlivákem a pařmenem, jemuž byla notorická nespolehlivost vlastní, díky čemuž byl ostatně pár let před tím po několika měsících vyhozen z tehdy stále porůznu reformované sestavy BLACK SABBATH, připravujících se tou dobou zrovna na nahrávání alba „The Eternal Idol“.Vznik BADLANDS se datuje zhruba do roku 1988, neboť krátce před tím byl ze sestavy doprovodného bandu OZZYHO OSBOURNEA vyhozen kytarista Jake E.Lee (nahrál všechny kytary na dvou madmanových řadovkách, jmenovitě „Bark At The Moon“ z roku 1983 a „The Ultimate Sin“ z roku 1986). Kytarista příliš dlouho nezahálel a sháněl muzikanty pro svůj zcela nový projekt. Co jiného také dělat v Los Angeles, když milujete blues a jednoho krásného víkendového odpoledne vám zavolá Sharon, že s vámi už šílený taťka nepočítá? Jake E. Lee brzy své spoluhráče nalezl v bubeníkovi Ericu Singerovi (před tím BLACK SABBATH, později naskočil na šest let dokonce ke KISS) a v kanadském baskytaristovi Gregu Chaissonovi. Za mikrofonem stanul velký talent, zpěvák Ray Gillen, jenž byl na draftu mnoha jiných hardrockových formací. Ačkoliv byl kytarista od angažování nevypočitatelného Gillena mnohými odrazován, riskl to s ním.Debutová deska „Badlands“ vyšla v roce 1989 a zaznamenala docela slušný ohlas, neboť se nakonec nahrávka vyhoupla až na sedmapadesátou příčku amerického prodejního žebříčku Billboard 200. Album charakterizovaly inspirace v hardrockových sedmdesátkách a věk blues-rocku. V hlavních rolích tak byl vždy neopakovatelný bluesový základ a obdiv k LED ZEPPELIN, FREE, Hendrixovi a dalším, ale rovněž také hřmotně metalový zvuk, přesně takový, jaký byl v té době v oblibě u všech vlasatých Hard N´Heavy kapel z Kalifornie. Producentem se stal Paul O´Neill, všem bedlivým pozorovatelům dobře znám svou prací nejen pro floridské SAVATAGE.


Už úvodní skladba „High Wire“ vystihuje onu natlakovanost, s jakou šli BADLANDS do nových výzev. Šlo zde o jednu z mála položek v divočejším tempu, neboť typická pro zvuk této kapely byla především rozmáchlost, kterou charakterizovaly dramatičtější suity jako „Dreams In The Dark“ nebo snad nejznámější skladba této kapely „Winter´s Call“, která byla na debutovém albu předznamenána zpívaným, minutu a půl trvajícím akustickým předělem „Jade´s Song“ a vytvořila s ním tak nezapomenutelný monument, později opatřený i zkrácenou klipovou verzí. Došlo ještě na chytlavější vály jako „Streets Cry Freedom“ nebo „Dancing On the Edge“, případě také na bluesovější kusy jako je zde nepokojné boogie „Rumblin´Train“, ale celkově lze říci, že BADLANDS právě zaujali spíše rozvážnějšími motivy, které kontrastovaly s tehdejší érou hair-metalu a přímočařejšími hymnami konkurentů. V Japonsku se jednalo o mimořádný úspěch, snad také díky japonskému původu Jakea E.Leeho.Na jaře roku 1991, zrovna krátce před nahráváním druhé desky, přechází bubeník Eric Singer definitivně ke KISS, aby zde posléze nahradil na rakovinu umírajícího Erica Carra. Na jeho místo usedá jistý Jeff Martin, muzikant nikoliv s bubenickými, ale pěveckými zkušenostmi od RACER X, kterým nazpíval první dvě alba. Ovšem postupující práce jsou často komplikovány Gillenovou prostopášností a nespolehlivým chováním zpovykané rockové hvězdy. Přestože druhá nahrávka „Voodoo Highway“ (vydaná tentýž rok) nebyla rozhodně špatná, materiál ve Státech, zasažených tou dobou recesí v hudebním průmyslu, zcela propadl a kapela byla záhy velice rychle vyhozena od Atlantic Records. Změna hudebního klimatu v rámci hardrockové scény zkrátka s velkou přesvědčivostí dopadala právě na kapely jako BADLANDS. Ačkoliv Ray Gillen celou desku „Voodoo Highway“ nazpíval, už v průběhu její tvorby byl jednou vyhozen, aby byl následně povolán, což se později opakovalo ještě několikrát (např. na jaře 1992 v průběhu přerušené koncertní štace).


Hrstka nejvěrnějších fans byla poté svědkem nechutných slovních přestřelek v hudebních tiskovinách, kdy Jake E.Lee trousil na adresu svého někdejšího a údajně nepříliš charakterního frontmana ne zrovna chválu a holedbal se překvapivým reunionem, kdy údajně v brzké době stane u jeho kapely za mikrofonem žena, černoška, konkrétně prý Debby Holiday, dcera po rock´n´rollové hvězdě padesátých let Jimmy Holidayovi. K něčemu podobnému samozřejmě nakonec nedošlo a Ray Gillen se na sklonku roku 1992 ještě jednou do sestavy vrátil, aby s BADLANDS natočil dema na třetí řadovou desku, bohužel vše znovu dopadlo katastrofálně, protože se hudebníci bez smluv začali opětovně hádat a Gillen se po několikáté velice rychle pakoval. Materiál, který byl na oněch sessions v letech 1992-1993 zaznamenán, vyšel coby třetí řadová deska „Dusk“, ale až o šest let později (v roce 1998) a to u malého japonského vydavatelství Pony Canyon. U BADLANDS v poslední fázi jejich existence stanul u mikrofonu na chvíli John West, nicméně tyto snahy už neměly podstatnější význam. Pro Gillena však budoucnost značila mnohem větší zkázu než pro všechny jeho bývalé spoluhráče, protože mu byl v prosinci 1993 diagnostikován pozitivní nález HIV a vlivem velice špatné životosprávy a těžkostí s ní související tak tento talentovaný zpěvák umírá jen pouhé dva měsíce po výše zmíněné diagnóze. Krátkodobě fungující kapela BADLANDS tak dokonale naplňuje pověst uskupení zmařených talentů a nevyužitých příležitostí, ale tak to už v hudebním byznysu někdy bývá. Jejich hardrocková hudba s bluesovým cítěním určitě měla své nemalé kouzlo a zejména debutová deska sklidila poměrně solidní odezvu.24.04.2019Diskuse (43)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Valič
16.10.2020 16:44

Nevím, jak to chodí u těch měkčích kapel, ale v rámci extrémního metalu existuje plno případů, kdy ve studiu nahrál kytarista i baskytaru nebo případně druhou kytaru (týká se to mimo jiné některých starších nahrávek Kreator, Death, Pestilence, Bathory nebo Törr). Na obalech to sice uvedeno nebylo, ale samotní muzikanti to po letech v rozhovorech přiznali. Už jsem o tom sem psal minimálně dvakrát, takže se mi to tu nechce znovu všechno vypisovat. Já na tom nevidím nic špatného, ty uvedené důvody celkem chápu (ušetření času ve studiu, nezkušenost nebo tréma nově přibraného člena kapely nebo nečekaný odchod muzikanta těsně před nahráváním desky).

 

DarthArt
16.10.2020 15:56

U těch CITRON to ale byla spíš záležitost bolševické/postbolševické neschopnosti, kdy absolutně nedokázali zkoordinovat výrobu obalu, výrobu vinylu a reagovat na nějaké aktuální dění. I na Radegastovi je na titulce vyfocená neaktuální sestava. U těch IMMORTAL je to jiná záležitost - tam si to pytlíkovali v rámci undergroundu a pokud se nepletu, bylo to čistě jejich vlastní rozhodnutí.

ALICE IN CHAINS - chápu, i když já v těch dvou etapách cítím jasnou kontinuitu. Ten základní kámen je tam Jerry Cantrell a jeho harmonie. Uznávám ale, že na Dinosaurovi a spol. jsou výrazně jiné než s Laynem.

 

jirka7200
16.10.2020 14:57

Imothep : až nyní jsem se dostal k netu a koukám, že už jsi vlastně skoro všechno vysvětlil. Jen mi přišlo, že na rozdíl významu tvé přezdívky "ten, co přichází v míru" jsi zareagoval zbytečně namachrovaně, což podle reakce pravděpodobně zdálo i spajkovi. Vidím však, že ti jde o normální komunikaci, tak to to přičítám nedokonalosti psané formy komunikace, kterou si každý může vyložit podle aktuální své nálady.

Tak jenom telegraficky. Pokud máš rád Badlands, tak to tvé vyjádření obdivu k nim je pro mne hodně "zkryto v překladu".

Jinak diskuzi o Desmond Childovi v kontextu profilu Badlands považuji za zbytečně nafouknutou. V mém komentu na začátku diskuze jsem jen uvedl,že firma doporučovala kapele jeho služby. Já jsem rád, že nebyl přizván do týmu, protože dnes by fanoušci vzpomínali na ty dva chytlavé songy, které by tam napsal, dnes naopak je jejich druhá deska brána jako celek, což já považuji v tomto druhu muziky za přednost. Nikde tu ale nepadnul výrok, že každý producent je skladatel.

Jinak k těm studiovým technikům, či session muzikantům : rovněž tu nikde nepadlo tvrzení, že každý technik zvládne za muzikanta nahrát jeho party, ale že se to občas stane, to je rozdíl. Nemyslím si, že by můj popis byl nepřesný, či povrchní, ale nejsme na stránkách o zvuku, ale o hudbě, takže je na těchto stránkách a v profilu Badlands zbytečně rozepisovat nějaké detaily. Muzikant nejsem, kolem kapel jsem se ale motal a studiového nahrávání jsem se rovněž zůřastnil, takže nemám pocit, že bych si pletl hrušky s dýněma.

 

Imothep
16.10.2020 14:15

DarthArt: Mike Inez nahral s AIC pouze jednu jednu studiovou dlouho hrajici desku a tou je prave stejnojmena Alice in Chains(1995). To co se delo/deje po roce 2005 odmitam akceptovat pod nazvem Alice in Chains a myslete si o me, co chcete(kazdopadne to nepatri do tohoto vlakna).
Jinak cece zalezitosti jako ranna alba Immortal apod(no offense, mam je rad) bych sem asi moc netahal :oD
Pripadu, kdy jsou na desce uvedeni(a na obalu vyfoceni) jini lide je celkem dost i u mnohem slavnejsich(a mozna i zajimavejsich) kapel(mj Kiss), u nas napriklad Citron - Vypustte Psy.

spajk: Zadna omluva neni potreba, myslim, ze se chapeme. Ja mozna trochu zbytecne moc zkritizoval Badlands(ta ocekavani proste byla velmi vysoka, s vedomim co vsechno uz zucastneni meli za sebou), no a tys lehce prestrelil s reakci, stane se. Zadny drama :oD

Jinak ten termin "hardrock for old belly farts" jsem nedavno vymyslel s producentem ve studiu, kdyz jsme tam poslouchali stary Whitesnake(vetsiona jejich tvorby do roku 1983, resp 1984), takze uznavam, ze jako charaklteristicka skatulka se to pro Badlands uplne nehodi, byt tam silne naznaky jsou :oD

Ineze bych drevakem urcite nenazval, je to velmi slusny baskytarista. Ale proste naroky na No More Tears, potazmo muzikanty u Ozzyho obecne byly vzdy vysoke, dost pravdepodobne nad Mikeovy tehdejsi schopnosti.

 

spajk
16.10.2020 12:51

Imhotepe, samozřejmě že nemusíš být režisér, abys mohl kritizovat film. Nechal jsem se trochu unést, to priznávám, prostě mě nadzvedl obrat s hudbou pro pupkatý strejdy. Objevuje se to tu už poněkolikáté a podle mě to vůbec nekoresponduje s hudbou Badlands. Navic mi přijde, že si desku zbytečně natřel, ale ok je to tvůj názor a respektují ho.
Jestli se tě to nějak dotklo a nemohl si z toho spát, tak přijmi mou hlubokou omluvu.

A toho Henycha je docela škoda, se mi zdá, že už dlouho nic neudelal. Mam obě jeho solovky a vinyl John Dovanni, kterej se dnes prodává už za 700 ká.

Tvl Inez. To je takovej dřevák? Nahrál aspon tu prvni solovku Slashe?

 

DarthArt
16.10.2020 11:34

Imothep: Díky za odpověď. S tím Inezem je to dost zajímavé - jenže jak to má posluchač pak poznat? Nahrál aspoň ty desky s ALICE IN CHAINS? :):)

Podobný případ, ale úplně jiného typu, měli IMMORTAL. Na druhé desce "Pure Holocaust" mají na coveru vyfoceného jistého Erika a je uveden i jako bubeník alba, i když na něj nenamlátil ani jedno "bum-prásk". Teď to tahám z paměti, ale tuším, že ho vyhodili ještě před studiem a namlátil to Abbath (doufejme), fotku na obal už ale měli hotovou a nechtěli to předělávat. To si Erik mohl docela gratulovat, bez práce být slavnej. Jinak ale ten člověk pod jménem Grim natočil pár věcí s BORKNAGAR a GORGOROTH, takže něco určitě uměl (no, v případě těch GORGO bych to jako argument nebral :):). Zvláštní story, dát na obal a dokonce na cover někoho, kdo tam vlastně neúčinkuje.

 

Imothep
16.10.2020 11:21

DarthArt: tohle samozrejme mozne je a urcite se to i delo/deje. Ja narazel na fakt, ze ne kazdy producent nebo zvukar(v diskuzi zaznelo presne "studiovy technik") tyhle schopnsti ma(Petr Janda i Milos Dolezal samozrjeme ano).
Pak prichazi chvile pro session stduiove hrace, kteri(casto nekreditovani v bookletu) odvedou proste praci na zakazku(a za penize).

Tech pripadu je celkem dost a i u celkem velkych jmen ... namatkou me napada Mike Inez a jeho "slavne" ucinkovani na desce No More Tears, kde nenahral ani ton - i kdyz v tomhle pripade je to v tom bookletu sikovne zpytlikovano, nicmene spoustu lidi to porad dodnes bere tak, ze Inez je skvely baskytarista a tu desku opravu nahral :oD

 

DarthArt
16.10.2020 11:08

K těm producentům, co nahrávají party za kapely - tohle prý dělal Petr Janda, když dělal Rockmapu 1, aspoň to takhle sám říkal v dokumentu "Motorband: Restart". Že když to dotyčný kytarista nedal ani po páté, už to nevydržel a nahrál to sám (možná mírně parafrázuju, ale smysl zůstává stejný). Pak taky třeba nahrál kytarový sólo ve skladbě "Ukolébavka" od ARAKAIN, ale to byla normální hostovačka, žádný nahrávání "za někoho".

K tomu by mě docela zajímalo - ale bylo by to pro někoho, kdo má přehled o studiové práci - jestli mohlo teoreticky dojít k situaci, kdy dotyčný kytarista nezvládal a někdo ze studia to nahrál za něj, aby se zbytečně neničil nahrávací pás. Je tohle možné? Tuším, že ten pás měl určitou životnost a tak se muselo trochu šetřit, ale to si už opravdu domýšlím.

Že producent nahrával za kytaristy, to se říkalo i Doležalovi, prý tak motivoval kapely ve studiu "a už to udělej dobře, nebo to nahraju místo tebe". Tady je to ale čistá urban legend a ten poznatek mám z časopis "Filip pro náctileté", což asi není úplně důvěryhodné hudební médium :):)

 

Imothep
16.10.2020 10:55

Predem nechapu tolik hejtu vuci me, svuj nazor jsem napsal myslim slusne a vecne. To ze mozna i trochu prisne a nekomu jsem tim pohanel jeho oblibenou kapelu, me sice mozna trochu mrzi, ale ze sveho nazoru zde bohuzel nemuzu ustoupit. Na druhou stranu - vypichl jsem i klady a veci, co se mi na desce libi(byt jich neni mnoho).

Tak to vemem poporadku, snad na nic nezapomenem :o)

spajk 15.10.2020 19:07 : opravdu zastavas nazor, ze pravo na hodnoceni/kritiku maji jen "kvalifikovani hraci/umelci"(co to vubec je?)?
Tohle mi prijde trochu zcestne. Myslel jsem, ze je to tu zine, kde se vcelku sofistikovani lide, co maji "neco naposlouchano"(a toto je pro me urcujici) normalne bavi o tematech a sdeluji sve dojmy. Nerad bych aby se to tu zvrhl v premerovani sulinku - a tehnle postoj: "cos dokazal, ze kritizujes" je prvni stupen k tomu aby se to tam zvrhlo.
Co se tyce Badlands, myslim, ze ani v kontextu doby se nejednalo o nic vyjimecneho. Muzikanstvi a vyraz jsou v poradku, ale chybi silny material, tak to proste je a historie to jen potvrdila. Led Zeppelin, Hendrix - to je vsechno v poradku, vlivy tam jasne slysim, bohuzel uz ne srovnatelnou kvalitu.
A jinak, ja si vazim lidi, co jdou svou cestou, nicmene, jak jsem naznacil: podle meho nazoru se zde zucastnenym nevyplatilo rezignovat na svoji minulost(ano zase se vracim k tem ocekavanim).

jirka7200 15.10.2020 19:59 : klidne se rozepis, kde jsem co pomotal :oD
Nikde jsem nenapsal, ze nemam rad Badlands. Dale zde zminujes veci z tzv zakulisi nahravacich studii, jenze dost povrchne a vcelku nepresne, jako by sis to nekde
precetl nebo slysel od nejakeho mistniho chytraka v hospode. Podavas to stylem "vsichni prece vi, jak to chodi" ... ne, vsichni opravdu nevi. Pokud tyhle stranky sledujes, tak sem chodi hodne posluchacu nemuzikantu.
Takze se nediv, ze tvoje demystifikace mi zpusobuji cukani koutku, protoze to evidentne nejsem ja, kdo to ma pomotane a micha tu hrusky s jabkama :oD

A z tech "vyroku, ktere tu nikdy nezaznely" jsem vypichl pouze jeden(v presnem zneni), ktery, kdyz si srolujes niz tam stale je ... a ejhle, u prispevku od tebe(14.10.2020 17:05) :oD

-------------------------------------------

All: Zaverem bych uz jen dodal, ze Petr Henych je muj dobry kamarad a skvely kytarista. Kez bych byl aspon polovicni muzikant jako je on -
takze me opravdu nemusite brat az tak vazne.

 

Carcass
15.10.2020 21:29

Spájku,kromě Ivana krále žádný jiný cecky rocker nehrál ve větší kapele než IMO 😋