Boomer Space

BAD RELIGION - Age Of Unreason

Vždycky, když se mi dostane do rukou nějaké nové album BAD RELIGION, napadne mě stejná otázka – proč to ti nešťastníci proboha ještě dělají? Proč každé tři až čtyři roky vydávají desku, která je úplně stejná jako ta předchozí? Vždyť to přece musí dát spoustu práce – sestavit skladby (záměrně píšu „sestavit“ a nikoli „složit“), nazkoušet je, sehnat prachy na vydání, pak sedět ve studiu, dělat rozhovory … a to všechno kvůli tomu, aby se zrodilo album, které světu nepřinese zhola nic nového!


Abyste se nemýlili – před dvaceti lety jsem byl velký fanoušek BAD RELIGION, vlastnil celou jejich diskografii a užíval si od nich jednu lepší desku než druhou. Pokud vám tahle hudba sedne, máte jistotu, že ať sáhnete kamkoli mezi třetí album „Suffer“ a deváté „The Gray Race“, bude to vždycky pecka, přehršle kvalitních melodií, zabijácká energie a výsostné texty s vysokým IQ a tahem na bránu. Za naprostou špičku BAD RELIGION pak považuji fantastickou kolekci „Stranger Than Fiction“ z roku 1994, o čtyři roky starší a špinavější „Against The Grain“ nebo naopak klidnější „The Gray Race“ z druhé půlky devadesátek. Skupina si navíc vytvořila zcela osobitý styl rozpoznatelný po pěti vteřinách a je vlastně jediná, která takhle hraje. Čili z mého pohledu všechno dobře.Jenže to všechno už je dávno pryč! Kapela se dodnes drží svého kopyta a pořád ji jasně rozpoznáte, bohužel ale spíš proto, že už nekonečných dvacet let jenom louhuje staré nápady a snaží se pochytat zbytky energie. BAD RELIGION někdy před rokem 2000 totálně došla šťáva a od té doby s železnou pravidelností vydávají další a další alba, která jsou pořád a pořád úplně stejná. Při průměrném množství 15 skladeb na desku to od začátku milénia vychází na víc než stovku písniček, které kdyby nevznikly, vůbec nic by se nestalo. A přesně takhle je to i na posledním albu „Age Of Unreason“.


Mohl bych tu postupně zmínit všechny songy z desky a doložit, odkud z vlastní diskografie je kapela okopčila, to ale nemá žádný smysl. Stačí jen shrnout, že všechno na „Age Of Unreason“ posluchači mnohokrát slyšeli dříve a lépe – kromě toho, že je tahle deska nepůvodní, je taky mimořádně nezábavná a utahaná. Jakoby to předznamenávaly už promo-fotky – skupina i vizuálně příšerně zestárla a působí jako zasedání muzejních dědků, rozhodně ne jako rocková skupina. To samo by až tak nevadilo - zpěvák Greg Graffin dlouhodobě přednáší na univerzitě a pro tvorbu BAD RELIGION to bývala určitě zajímavá nadstavba. Jenže to bylo v době, kdy kapela zatraceně šlapala a produkovala inteligentní, výbušný a inovativní materiál. Dnes připomíná spíše zestárlé řemeslníky, které to dávno nebaví a i když mají technologii za ty roky celkem v ruce, je jim úplně jedno, jak se výrobek podaří a jestli z něj bude mít někdo radost.


„Age Of Unreason“ si ovšem svoje kupce bezpochyby najde – ortodoxní fanoušci budou nadšeni, protože zestárli stejně jako kapela, zvykli si na to své jisté a bojí se hlavně toho, aby se na hudbě jejich hrdinů proboha něco nezměnilo. V tomhle ohledu mohou být klidní a věřím, že to tak bude pokračovat až do skonání světa nebo minimálně na dalších pěti úplně stejných albech. Die-hard fans (a asi i kapela) prostě dnes fungují v módu takových rain-manů, kteří ve svém hudebním autismu totálně zamrzli a při vidině jakýchkoli změn dostávají záchvat zuřivosti. Z fenoménu BAD RELIGION se tak ve finále stal jakýsi zapouzdřený mikrosvět, do kterého nikdo zvenčí nevidí a uvnitř o to zřejmě ani moc nestojí.


Jaký z tohohle trochu otráveného povídání plyne rezultát? No asi takhle: 1) Pokud jste stejně jako já kdysi byli fanoušci BAD RELIGION a chcete mít základní přehled, desku si přehrajte, pravděpodobně vás ale zaujme jenom klipovka „Do The Paranoid Style“, která si docela zábavně hraje s nervózními rytmy a je výrazně lepší než zbytek kolekce. 2) Pokud jste kapelu neznali a „Age Of Unreason“ bude vaše první seznámení, možná vás celkový sound docela chytí, vězte ale, že před dávnými lety to bývalo nesrovnatelně lepší. 3) No a pokud jste fanatičtí příznivci BAD RELIGION, aktuální deska vám přijde zase dokonalá a kapela v životní formě … tak pak už vám evidentně není pomoci!


P.S.: Aha, teď mě to napadlo - taky je dost možné, že album „Age Of Unreason“ vzniklo proto, aby se BAD RELIGION mohli vyjádřit k výstřednostem současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mám ale kvůli tomu poslouchat takhle odfláknutou práci? Děkuji, nechci!


09.04.2020Diskuse (76)DarthArt
lubor.lacina@centrum.cz

 

Valič
02.07.2020 23:32

Já jsem si tenkrát koupil kazetu Green Day naslepo, protože jsem měl chuť poslechnout si nějaký pořádný punk a někdo mi tu kapelu doporučil jako novou naději žánru. Problém byl v tom, že jsem si pod slovem punk představoval spíš věci jako The Exploited, G.B.H. nebo Poison Idea, takže se ta nebohá kazeta druhého dne nedožila. :-)

 

jirka7200
02.07.2020 21:22

Já přijal Green Day a všechny ostatní spolky vzniklé v devadesátkách se značnou rezervou hraničící s nedůvěřivostí. Pár desek se povedlo,ale jako celek ta druhá punková vlna sklouzávala dost po povrchu a na efekt pro MTV. Bad Religion se jen s touto vlnou svezli, podobně jako Sonic Youth s grunge.

 

DarthArt
02.07.2020 14:19

Zajímavej a jinej vývoj měli podle mě třeba GREEN DAY - ti se v těch devadesátkách jakoby strašně rychle vyčerpali a brzy po "Dookie" to už za moc nestálo, ale pak po letech vydali snad nejlepší album "American Idiot". Naopak typický příklad kapely, která se naprosto vyvařila jak ponožky, jsou "Offspring". "Smash" byla bomba a "Ixnay" ještě zdatně sekundovalo, ale pak se rozvařili do takový sračky, že bylo smutno pohledět. To poslední album nedokážu posoudit, slyšel jsem snad jednou z rychlíku, ale to už vyšlo stejně mimo jejich hlavní hrací čas. Ale ty "hity" typu "Original Prankster", to byl šílenej humus.

 

jirka7200
02.07.2020 13:03

Jasně, ten počet dvou alb jsem )umyslně přestřelil, u některých kapel snesu čtyři a více alb, ale pokud bych je počítal, tak bych si možná se zdravejma rukama vystačil. První alba byly skvělý, ale potom se vyrojilo i mnoho jejich epigonů, kteří zněli hodně podobně (např.NOFX a Pennywise) a celý to šlo pro mě do kytek.

 

DarthArt
02.07.2020 11:32

jirka: No, máš možná pravdu, i když u těch lepších kapel bych řekl spíš "jak má skupina víc než pět nebo šest desek". Jenže u BAD RELIGION to trvá už vlastně desítky let - furt to samý, furt to samý, furt to samý. A naproti tomu v první půlce kariéry byli nesmírně invenční, o to pak ten rozdíl víc kope...

 

jirka7200
01.07.2020 23:18

V recenzi uvádíš - cituji " Pokud jste stejně jako já kdysi byli fanoušci BAD RELIGION a chcete mít základní přehled, desku si přehrajte, pravděpodobně vás ale zaujme jenom klipovka „Do The Paranoid Style“, která si docela zábavně hraje s nervózními rytmy a je výrazně lepší než zbytek kolekce. 2) Pokud jste kapelu neznali a „Age Of Unreason“ bude vaše první seznámení, možná vás celkový sound docela chytí, vězte ale, že před dávnými lety to bývalo nesrovnatelně lepší. 3) No a pokud jste fanatičtí příznivci BAD RELIGION, aktuální deska vám přijde zase dokonalá a kapela v životní formě … tak pak už vám evidentně není pomoci!"

Pokud ty jména kapel vyměním a dosadím 80% jinejch metalovejch, progresivních a jinejch podivnejch spolků, tak to bude souhlasit uplně stejně. Jak má skupina více jak dvě desky, zákonitě ke kopírce musí dojít :-))

 

DarthArt
19.04.2020 10:52

Máš úplnou pravdu! Slovo "přiznávka" právě odletělo na smetiště dějin a střež se každý, aby ho nevypustil z huby !!! Sice by ho sežrala pekelná příšera, která je zobrazená na singlu "Jump In The Fire" !!!!!! (těch vykřičníků je šest)

 

Stray
19.04.2020 08:58

Mě bylo to slovo od začátku nesympatický. :-) Představoval jsem si, že s ním operujou takový ti fajnšmekerští namyšlenci, co nad jejich vkus není. Nasrat jim na ty jazz-rockový přiznávky! :-)

 

DarthArt
19.04.2020 02:18

A tady je to na YT úplně názorně - basování na kytaru s přiznávkami :)

https://www.youtube.com/watch?v=yUFPbtMJUVU


Takže se omlouvám za mystifikaci - kdysi mi jeden profi muzikant vykládal o nějakém kytaristovi, jak senzačně hraje, jak má ta jeho hudba nápady a zmiňoval ty přiznávky. A já to halt pochopil trochu jinak :)

 

DarthArt
19.04.2020 02:06

Stray: Aha, tak hovno - teď jsem to proběhl na webu a jenom čumím! ta "přiznávka" je normálně výraz z hudební teorie, což jsem do teďka netušil a je to doprovod melodie - jakože na klavír mastíš jednou rukou melodii a druhou "přiznávkový doprovod". A já doteď myslel, že je tím míněno to, co jsem popisoval. No to čumím, člověk je starej fotr a ....

Tak opravuju: v oficiální hudební teorii je "přiznávka" to co učej na konzervatoři, v Darthartově teorii je to něco, co si nevědomky sám vymyslel před asi patnácti lety :) Ale takhle nakonec funguje evoluce :):)