Boomer Space

AT THE GATES - To Drink From The Night Itself

S velkou sebejistotou vlétli AT THE GATES do letošního roku a od začátku o sobě dávají vědět, neboť jejich celosvětová koncertní šňůra pomalu nabírá na obrátkách, za což rovněž může právě v těchto dnech u Century Media vycházející novinka „To Drink From the Night Itself“, tedy jejich druhá nahrávka od comebacku kapely v roce 2010. Tahle švédská pětice, považovaná za někdejší zakladatele göteborské deathmetalové školy, neponechala nic náhodě a jejich nový výtvor působí opravdu vysekaně a energicky, nutno říct, že v souladu s pověstí souboru. Člověk by řekl, že tito čtyřicátníci už dávno nemají zapotřebí podobně vyvádět a jít na dřeň. Oni si však uchovali profesionalitu i entusiasmus, takže nepůsobí jen nejnasraněji za hodně dlouhou dobu, ale i odhodlaně dotáhnout projekt do nejlepšího možného konce. AT THE GATES zkrátka vystihli přesně onu podstatu svého odkazu a dali svým fanouškům to, co již dlouho žádali.

 

Album je to vážně bouřlivé a během každého poslechu mě dostalo do jakéhosi prapodivného autistického transu, do kterého jsem se podvědomě schoval a jenom občasně z něho probouzel, a to většinou když se dostavila nějaká nápadnější heroická pasáž, která se od té tsunami brutality trochu lišila svou promyšlenější stavbou. Opravdu mě zde zaujala práce sólových kytaristů, kterak dokáží onen nápal ještě šperkovat skvělými sóly a spletenci. Přes neoddiskutovatelný náboj novinky a její drtivý zvukový val musím přiznat, že z pohledu nápaditosti mě však o něco více bavila deska minulá „At War With Reality“, která působila úhledněji a promyšleněji a člověk se nemusel před tou agresí za každou cenu někam schovávat. V klídku si bral a vychutnával všechny ty vyhrávky a zajímavé pasáže. Zde jako by se AT THE GATES snažili navázat hlavně na původní období z devadesátých let a objevili v sobě nové šelmy. To rozhodně není špatně. 


 

Divím se lidem, kterým se minulá deska „At War With Reality“ (2014) moc nezamlouvala, protože podle mne šlo o mistrovské dílo, kde se kapela ve všech směrech překonala. Nechápu ono ne až tolik příznivé hodnocení na tak propracovanou hudbu. Aktuální materiál dle mého volá po menším experimentování a staví všechno na stranu drtivé agresivity. Hlavně nezůstat nikomu nic dlužni. Mám na mysli z těch, kdo AT THE GATES poslouchal v roce 1993. Jako by si to parta okolo zrzouna s kšiltovkou neustále připomínala. Tohle je ta nejhardcoreovější věc, která od Švédů kdy vzešla. Jednotlivé a vesměs rychlé skladby se zde docela slévají a jen málokdy člověk pozná, kde se při pozastavení poslechu zrovna nalézá. Vše bylo vsazeno na jednu kartu.

 

Momentů, které rozhodně stojí za zmínku je zde dost a jdou v tom reji brutality nalézt. Paradoxně vždy ve chvílích, kdy se skladba jakoby zpomalí a bez rytmiky nadechuje, až vše rozsekne chytlavý slayerovský riff, na který se pak nabalují všechny ty bouřlivé ingredience, tedy rychlá tempa, dravé riffy, krkolomná sóla i Tompův řev. Předně bych chtěl vypíchnout fantastickou titulní skladbu „To Drink From The Night Itself“, kde kapela hned najede na svou obvyklou notičku a Tomas Lindberg uřvaným způsobem ovládá prostor nad riffy řeznického dua Martin Larsson/Jonas Stalhammar. Ti jsou vytrvale a bytelně podporovaní naprosto vynikající rytmickou dvojicí Jonas Björler/ Andreas Erlandsson, která svým pojetím hry vlastně charakterizuje hudbu AT THE GATES a vlastně i celý jejich subžánr.  Když budu pokračovat procházkou po novince, v dalších skladbách se dokážu chytat u položek vlastnících ono dobyvačné slayerovské pnutí „A Stare Bound In Stone“ nebo „A Labyrinth of Tombs“, kterým jsou vlastní ony nápadnější riffy. Zaujme i krvelačná hymna s výrazným refrénovým sloganem „Daggers Of Black Haze“, což je part šitej Lindbergovi na míru, nebo snad pak ještě rozmáchlejší závěrečná skladba „The Mirror Black“ představující jakousi overturu.

 

AT THE GATES nahráli typickou desku drtivého švédského kovu smrti. Špinavý i když špičkově provedený zvuk, nasazení, rychlost a přemíra znamenitých metalových figur, to vše dělá z alba jednu z událostí letošního léta. Určitě ve svém oboru jedna z nejlepších věcí, jaké v roce 2018 spatří světlo světa. Kapela, která se v konkurenci o generaci mladších drtičů rozhodně neztratí. Znovu všem metalcoristům a deathovým melodikům ukázali záda.


28.05.2018Diskuse (15)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Subeer
06.06.2018 20:10

Tohle album je naprosto masivní.. radost poslouchat, pořád a nová a nová zákoutí.

 

Valič
31.05.2018 15:01

90% Čekal jsem možná trochu víc, ale i tak se jedná o hodně dobré album.

 

J.Rose
31.05.2018 06:44

Megoš: S těmi Rolling Stones,to máme na stejno. Poslechnu si tak maximálně nějaký best off a tím to hasne. Samozřejmě ale vím že patří mezi ikony a základní stavební kameny,rockové historie, takže mě to čtení také nesmírně baví. Je dobře že tu takové 'seriály' o starých bardech jsou :-) V tomhle směru je mi celkem fuk, koho Stray vybere příště...

 

Stray
30.05.2018 19:29

Megoš: Opět díky, jsem rád že chodíte a hlavně čtete. Jo ty STOUNI, to je neskutečnej záhul, načetl jsem snad tři knihy a stejně to mám potřebu popsat svojí hlavou, brzy půjde ven album "Some Girls" (1978), mám asi sedm odstavců a ještě jsem se skrz dobovou situaci členů ani nedostal k samotnému albu.

 

Megoš
30.05.2018 18:50

Tak desku jsem poslechl zatím dvakrát, na první poslechy dobrý. Dám tomu ještě čas a možná bych uvažoval i o koupi. Typické ATG !
Stray: dalo by se říct, že přečtu všechno, co zde vyjde. Např u seriálu o Rolling Stones, i když mě jejich tvorba míjí, jsem se dozvěděl spoustu nových věcí. Takže vám fandím, děláte to dobře.

 

Stray
30.05.2018 17:05

Řada dříve píšících lidí v té činnosti prostě přestala vidět nějakej smysl, zábavu atd., mě to tedy baví pořád, i když přiznám, že čtenářské reakce je prostě palivo, kdyby vězelo u každého článku - počet příspěvků: 0 , tak bych se na to po chvíli asi taky vysral, ale jsem rád, že tady lidi reagují. Článek s Diskusí: 0, tady dlouho nebyl. :-)

 

J.Rose
30.05.2018 16:48

Jo asi máš pravdu. Nicméně realita je taková,že i dnes (30.5.2018 - 16:43) když do googlu zadám následující uskupení slov: 'at the gates to drink from the night itself recenze'
Tak to jediné co mi v cz vyjede, jsou tyhle stránky. Mám pak pocit že ČR má rozlohu Vatikánu :-(

 

Stray
30.05.2018 15:53

J.Rose: Díky, ten názor každopádně potěší. I když bych tvou větu "jediný cz web, kde vychází pravidelně recenze na aktuální rockovou hudbu" poupravil na "jediný pořádný cz web...", protože pravidelnost a iniciativu někde dodržují, jenže nejsou pořádní. :-)))

 

J.Rose
29.05.2018 16:53

Děkuji za profesionální recenzi.Momentálně jediný cz web,kde vychází pravidelně recenze, na aktuální rockovou-metalovou hudbu.Díky za to.

 

zdenos
29.05.2018 11:00

zatím nejlepší titulka, a stare bound, the chasm :) šlape to šlape !