Boomer Space

ARJEN LUCASSEN´S SUPERSONIC REVOLUTION - Golden Age of Music

Opulentní žranice, „Rimmerův splněný sen“ o recitálu na Hammondovy varhany, kýčovitý obal spolehlivě „odrazující“ všechny, co nejsou na tripu, nezůstali trčet v šedesátkách nebo nemají vymydlenou hlavu duhovým práškem proti senilitě. To všechno a mnohem víc se na vás vyhrne při prvním očním a ušním setkání s nejnovějším Lucassenovým potomkem. No, z tohohle borce asi budou mít jednou „ve školce“ radost.


Co že jsem od SUPERSONIC REVOLUTION čekal? Vlastně nic. Přes všechnu úctu k Arjenovu umění, těch nahrávek a projektů je už tolik, že nejde vždy přijít s něčím novým a výsostně zajímavým, a tím i setrvale zůstávat na kvalitativně nejvyšším levelu. Tak si tedy pustím tu aktuální Supersonickou Revoluci jako kulisu, už ani vlastně nevím k čemu. Babrám se s tím čímsi a najednou registruju super melodii, hmm, dobrý Arjen, máš to tam. Skočím si na hajzlík, hodím buřta do mikrovlnky nebo prostě tak něco kolem normálního boomerského života a zase – vole, ten chlap se do toho opírá jako Dio v nejlepších letech. Počet podobných momentů narůstá, a to už jeden zpozorní. Mikrovlnka pípá jak Andyho velkodrůbežárna po ránu, ale koho by to zajímalo, když ta hammondovská stěna najednou z repráků masakruje všechno kolem? Tak pozor, tohle si říká o víc než o přístup k hudbě jak ze supermarketu.Pěkně znovu a pořádně. A najednou wow efekt se vší parádou, dítě v cukrošce, koncept „all you can eat“ naplněn. Prostě nacpěte si břicha až po okraj. Užívám si ten nejklasičtější hardrockový fundament prodchnutý lucassenovskými momenty, sice mnohokrát slyšenými, ale pořád dobrými, celé dohromady zabalené do metalické podoby v místech, kde je to třeba. Asi jako kdyby se RAINBOW nebáli do skladeb zařadit nálady a zvuky z první a bohužel zároveň i poslední desky projektu HEAVEN AND HELL. Kytary se občas vůbec nestydí jet „kudlu“, rocková lehkost se zhoupne do ayreonovského heavy blouznění, aby za chvíli zase vyšla zpět silnější a krásnější.


Samostatnou kapitolou jsou klapky, které tady jednoznačně dominují. Dvorní blázen a megaloman Joost van den Broek ukusuje z prostoru, kde se dá. Hammondky se převalují, reprák rotuje a na vás se valí jedna vlna za druhou. Všichni ti stále ještě živí i ti již zesnulí mistři rockových varhan musí pochvalně pokyvovat hlavami. Tohle je oslava jejich nástroje a odkazu. A při tom všem si klapky zároveň dovedně podávají ruku s basou a vynikající kytarou Timo Somerse (VENGEANCE, ex-DELAIN). Když kytary hrají pijánko, varhany se nechávají unést, nijak se neomezují a naopak. Celé je to zkušeně namícháno do fajn drinku bez hrozby zítřejší kocovinky. A do toho všeho, jako třešnička na dortu, vstupuje majestátní silový projev Jayceeho Cujiperse (AYREON, PRAYING MANTIS). Tenhle chlapík s vizáží trpasličího krále pod horou si nehraje na žádné kudrlinky, jeho hlas je silný a pevný. Kolikrát si vzpomenete na Diovy momenty z „Rising“ a dalších alb malého ďábla. Tady se pro jednou nehraje na jména jako u AYREON, zde je jednoduše pohromadě kapela srdcařů, skvělá i bez známých tváří.


Nemá cenu pitvat jednotlivé songy, klasická hardrocková schémata si podávají ruku s Arjenovým smyslem pro harmonii, silné melodie se střídají s napínavými momenty. Vše je vlastně pojaté jako oslava hard rocku v jeho klasické podobě. Se všemi jeho klady, ale i zápory. Deska není ničím přelomová a nejspíš zapadne do hromady dalších, které trh chrlí jednu za druhou. Tím příšerným obalem si o to nakonec vysloveně říká. Mě ovšem potěšila. Obsahuje totiž songy, které jsou velmi dobré, až vynikající. Dle mého názoru ční dokonce o třídu nad posledními STAR ONE. Extrémně příjemná deska, která baví a dává smysl i dnes, přestože z ní duní stará hudba. Překvapils mě Arjene, ty kluku šikovná.


02.06.2023Diskuse (15)Majk

 

Stray
02.06.2023 23:36

Konečně jsem to opravil. Jasně že Diovy momenty, tak bych to sám také napsal, i když by to bylo spíš na základě mé vnitřní logické intuice.:-)

Byl jsem celý den na Metalfestu. ARCH ENEMY nejen nejlepší koncert z těch deseti co jsem s Alissou viděl, ale možná i jeden z nejlepších koncertů Metalfestu vůbec, naprostej luxus a zvuk křišťál, to prakticky nešlo udělat líp. Deceivers je jejich nejlepší deska a Alissa je dneska famózní frontwoman. AVATAR, ne úplně blbý, ale na mne to dělá dojem kýčovitého crossu, kterej si hraje na modernu a přitom je to metal s Kabátími riffy. Stratovarius pokud sprintovali z jedné hitovky na druhou v pořádku, ale jakmile zpomalili, kouzlo se rozplynulo.

 

spajk
02.06.2023 14:40

Hoši, klid. To bylo jen na odlehčení. Žádný tlaky :-)

 

Stray
02.06.2023 14:03

Nejsem jako korektor zrovna důsledný jako ostraha na fotbalovém stadiónu českobudějovického Dynama.:-)

 

Majk
02.06.2023 13:55

Aj, moje prasočeština se omlouvá a děkuje, že bůh vynalezl korektory. Případně korektory korektorů. Díky

 

Kelly
02.06.2023 13:50

Hoši, přiznávám, že jsem se sám do toho zamotal. Samozřejmě je tam chyba, ale okopíroval jsem to dobře ale napsal blbě :-) Holt pátek odpoledne, doba, kdy se nemají dělat úkoly z češtiny :-) :-)

Diovy momenty jsou košer

 

Pekárek
02.06.2023 13:50

Kelly: každopádně díky za přízeň!

 

Stray
02.06.2023 13:49

Dejte pokoj, přemejšlet ještě nad něčím podobným, tak su tak vystresovanej, že nic nenapíšu.:-))

 

Prowler80
02.06.2023 13:49

Pozdě, hoši.:-)

 

Pekárek
02.06.2023 13:48

Kelly: spajk má bohužel pravdu:-), jakkoli bych podobné poznámky uvítal spíše do mailu šéfa, protože chyby většinou naserou.
Správně je tvrdé, přivlastňuješ rod mužský neživotný.
Jo, deska zní suprově a recka je fajn.

 

wuxia
02.06.2023 13:47

Kelly: Ne, nemá to dobře. Správně je v tomto kontextu "Diovy momenty", nikoliv "Diovi momenty". Viz https://www.mojecestina.cz/article/2009030905-koncovky-ovi-a-ovy