Boomer Space

ARCH ENEMY - War Eternal

Švédové stáli na jaře letošního roku na začátku své další kapitoly. Nejenže se rozhodli nahrát další album, které dostalo název „War Eternal“, ale jejich řady opustila před natáčením a po třinácti společných letech jejich front-woman Angela Gossow. Pokud se spokojíte s faktem, že kytarista, skladatel a šéf Michael Amott nahradil tuhle zlou žíni někým, jehož projev je s ní v podstatě totožný, aby tak udržel nastolený agresivní směr ARCH ENEMY v obvyklých mantinelech melodického thrash/ deathu, budete pravděpodobně velmi spokojeni. Kanaďanka Alissa White-Gluz, která přešla od nadějných metalcoristů THE AGONIST, nejenže je mladší a velmi dobře vypadá, ale působí i mnohem přirozeněji než blonďatá Němka. Na rozdíl od Angely to Alissa příliš nepřehání se siláckými pózami a udržuje v sobě větší míru ženskosti. Jinak lze říci, že na svou předchůdkyni a na její práci plynule navazuje, což dozajista početné zástupy fanoušků kapely ocení. Nečekejte žádné melodické vokály, ale pouze divoký uřvaný projev, jak bylo ostatně u těchto Švédů  vždycky pravidlem. Album je to v podstatě velmi typické a je z něho cítit, že bylo dopředu pečlivě promýšleno. Přesně tak aby uspělo.


 

Novinka „War Eternal“ od začátku najede na ostrou notičku a nepoleví, tudíž nabídne tak trochu oddechu pouze v několika málo orchestrálních mezihrách a intrech, jinak jde o pořádně našláplý thrash/ death nářez, tak jak jej známe od ARCH ENEMY již z minulosti. Mám pocit, že se však přidalo na jisté hitovosti, protože skladby se přes svůj drive vykazují rovněž chytlavými motivy. Už první vlaštovka v podobě šlapavého titulního songu, která byla vypuštěna někdy na jaře, značila jistý příklon k hymničnosti. Michael Amott, jako velký obdivovatel práce kytarového hrdiny Michaela Schenkera, zde opravdu nešetří na košatých vyhrávkách a opatřuje songy, kromě pořádně nabroušeného riffingu, celou řadou znamenitých heavy metalových sól. Ty ve skladbách vcelku ovlivňují výsledek, takže se album „War Eternal“ nese ve znamení kytarových hodů.

 

Nečekejte absolutně žádné novoty, jde o přímočaré tvrdé dílo, které platí za velmi obstojného následovníka nahrávek, kterými byly kdysi nejúspěšnější pecky z časů Angely Gossow – albový triumvirát „Wages Of Sin“, „Anthems Of Rebellion“ a „Doomsday Machine“. Jak je ostatně dobře známo, právě tohle byla alba, která nešetřila na vášně rozdmýchávajících motivech. Na novince spatřuji jistou návaznost právě s tímto obdobím. Už jenom z toho důvodu jak sebejistě a nezamindrákovaně tenhle moderní neo-thrash působí. ARCH ENEMY prostě přišli a vysmahli desítku kvalitních nářezů a tři symfonická intra a s pocitem profesionálně odvedené metalové práce zase odkráčeli. Zvuk je plný, průrazný a maximálně vybroušený, tak jak je u podobných produktů z velkých vydavatelství dobrým zvykem. Stejně jako onehdy u CARCASS jsou zdejší kytary vyloženou chuťovkou, jinak vycházející z odkazu dávných heavy metalových titánů z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Jedinou  potencionální slabinou tak může i letos zůstat možnost, že agresivní vokál hlavní aktérky brzy sklouzne k určité monotónnosti. Ukazuje se, že kapela nikdy neměla žádný zájem na tom, vyvíjet se směrem k melodickým zpěvovým linkám. Tohle je prostě jízda od začátku do konce, takže ať zmíním „Never Forgive, Never Forget“, „On And On“, „As The Pages Burn“ nebo „No More Regrets“, vždy je zde co obdivovat. Líbí se mi i orchestrální vsuvky a aranže, z nichž právě ty ve skladbách „Time Is Black“ a „Avalange“ považuji za nejzdařilejší.


09.06.2014Diskuse (8)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Stray
26.08.2017 17:08

Josef: V zimě asi někam na Alissu vyjedu, pokud nebude v Německu vyprodáno.:-)

 

zdenos26.08.2017 16:54

ad Alissa: Tmavější modrá jí sedla víc. Song je candrbál, pravděpodobně bude taková celá deska. Je to zatím i trochu zábavný, ale přidaná hodnota už je zase o něco menší. Jen aby to nebyl totální provar (=jednoduchý komerční album podle šablony, co se bude dobře prodávat mezi fandy Sabaton) :)

 

josef26.08.2017 16:42

Stray:A co neplanuješ jít na koncert?

 

Valič
26.08.2017 09:47

Já mám náhodou videoklipy s orlí tématikou celkem rád. :-)

https://www.youtube.com/watch?v=dDI7x1nwTUw

 

Stray
26.08.2017 09:37

Jo, ale už mě to přijde schématické. :-) Na Alissu se dobře kouká, kytary předou parádně, ale song se mnou nic nedělá. To orlí téma mě přijde takové sparkovsky dětinské.

 

Valič
26.08.2017 09:23

Kapela včera zveřejnila nový videoklip:

https://www.youtube.com/watch?v=mjF1rmSV1dM

Předpokládám ale, že místní členové fanklubu Alissy White-Gluz už ho viděli (někteří i víckrát). ;-)

 

myšák max21.07.2014 21:03

Výtečně - 80%

 

Zdenos17.07.2014 20:46

výtečné album - 90%