Boomer Space

ARAKAIN - Jekyll & Hyde

Tak nám vyšlo další album ARAKAIN z Toužimského éry. K jeho poslechu a psaní recenze jsem přistoupil s tím, že budu absorbovat našláplou metalovou muziku, plnou tvrdších riffů, bezchybných instrumentálních výkonů a školeného rockového zpěvu, který se snaží důstojně sekundovat ostřejší kytarové pile. Podobný mix se na mě totiž vyvalil pokaždé, jakmile jsem zkusil nějaké z post-brichtovských alb. Rozdíly byly relativně malé. Převládaly šlapající, popř. valivé skladby s neskrývanými písničkovými ambicemi. Sympatický heavy-thrashový podklad si přitom zhruba v rozpětí od dejme tomu SAXON po SLAYER pravidelně odskakoval tu do měkčích, tu do tvrdších a někdy i modernějších poloh. Na „Jekyll & Hyde“ se ve vytyčené linii zdárně pokračuje a já si představuji, jak asi při dobrém ozvučení masakruje namáklý kytarový dvojzápřah Miroslav Mach/Jiří Urban naživo. Díky povedenému zvuku a masteringu, který mi kupodivu nerve uši, jde o představu plastickou a lákavou. Co třeba úvod řádně zakaleného metalového valčíčku „Hathor“? Mocné, vypulírované riffy s decentní pomocí v dáli dunící baskytary zde, stejně jako na mnoha dalších místech, prostě krájejí. Kytarový sound se povedl. Když se k němu přidá nápaditá a dynamická palba Lukáše Doksanského a bravurní Jan Toužimský, vzniká explozivní směs. Efektní riffové výpůjčky z legendárních thrashových desek její brizanci ještě umocňují. Ale pěkně popořádku.Novou kolekci doslova odstřeluje nářez „Dnes ješte ne“, v němž se na kytarově bázi podařilo skloubit JUDAS PRIEST z období kolem „Painkillera“ s odsekáváním ve stylu EXODUS. Nad tím vším Toužimský s lehce strojenou blazeovaností taví maximum ze solidní melodické linky. Rovnocenným soupeřem hřmících kytar jsou ovšem zase jen kytary, přesněji řečeno, tři oslňující sólové záblesky. Na podobném základě je vystavěna i druhá věc „Znal bych rád“, která zaujme pěkným post-thrashovým riffem, přecházejícím v göteborgskou harmonii, od níž se odvíjí povedená rytmická souhra vokální a kytarové linky, která opět vyvrcholí výtečným sólem. Při poslechu skvělých sólových výstupů obou kytaristů mě napadá v dnešní době v podstatě kacířská myšlenka, že některá instrumentální pasáž by mohla být klidně o něco delší. Závěr patří vtipné až jižansky rytmizující vsuvce a pohodovému refrénu. Velmi krutým, až old-school deathovým riffem začíná „Šestý smysl“. Jedná se už o třetí tvrdší věc v řadě. Tlak se příjemně zvyšuje, k čemuž přispívá i temnější refrén a intermezzo odkazují někam k „For Whom the Bell Tolls“. V podobném duchu se pokračuje i dále.


Bičování dominantními riffy snáší submisivní vokální linky v profi provedení dost dobře. Mají přitom jednu klíčovou roli. Kovové orgie pánů kytaristů zpřístupňují širokému publiku, neboť je bez větší námahy přetvářejí v decentně rockující české písně. Toužimský se nedere do rejstříků, na které nestačí. V každém okamžiku drží naprosto loajálně linii. Také proto by se dal výsledek vizualizovat do podoby okované pěsti. Sakra, kde já ji už jenom viděl?:-) Nebude Vás ovšem tupě mlátit, jen se furiantsky předvádět. Takové to efektní přeražení různých planěk a tvárnic. Někdy přijde překvapení, jako např. „medvídkovský“ refrén v hymně „Sny dávají křídla“. V uvedeném momentu nicméně znovu vítězí gradující kytarový doprovod. Nuda nehrozí. Stačí se jen otevřít skladbám, které ač se nikam necpou, jsou složeny a zahrány tak, aby stoprocentně fungovaly. S opakovanými poslechy si stále více cením toho, jak chytře dokáží současní ARAKAIN kombinovat nosné tvrdé riffy s něčím, co bych nazval národním heavy metalem. Zmíněné dokonale demonstruje pecka „Síť“ s fantastickým druhým sólem, nebo zmodernizovaná slayerovka „Kompromis“. Přitom bych si dovolil polemizovat s tvrzením znějícím v duetu „Brichta“-Bílá model 2019, nazvaném „Jen vaše ruce“. Je evidentní, že trendy naše thrashové matadory, přinejmenším profesně, (pořád) zajímají a do jejich tvorby bezpochyby prosakují. Rozhodně jim však nepodléhají, v čemž mě závěr desky jen utvrdil. Nejprve zaútočí konzervativní diamondovská (děkuji pánové!) speedovka „Hřích“, následuje temná power-thrash jízda „Signály“, ve které směle zaspurtuje i Kubova baskytara, a pak ještě o dost ponuřejší titulka s excelujícím Toužimským. T.Martin/R.J.Dio sabaťárna jako víno a zároveň ukázkový finiš.


ARAKAIN zkrátka i na konci druhé dekády 21.století natočili velmi dobré album, které mi v časech siláckých SABATON, vykostěných ACCEPT, studiově upištěných IRON MAIDEN, vyčerpaných ICED EARTH, nemohoucích QUEENSRŸCHE, nudné METALLICY, hibernovaných EXODUS, podbízejících se KREATOR, jalových ANNIHILATOR, sterilních OVERKILL, příliš osmdesátkových ANTHRAX, uřvané hc-SEPULTURY a končících SLAYER ohromně sedlo, a to včetně pár fotrovských mouder. Důvodů je spousta, za esenciální považuji bezchybnou prezentaci variabilních melodických skladeb, vyživovanou prvotřídním strunným roztokem, a stoprocentní zpěv. Deset z dvanácti jsem si fakt užil. Doporučení? Vlastně jen jedno, a ještě k tomu spekulativní. Zamyslet se nad potenciálem Toužimského? Navzdory výše uvedenému mám totiž i díky některým sborům a „odhleněným“ polohám stále neodbytný pocit, že se dá využít ještě lépe. Třeba pak nebude pouze loajální, ale bude se též více bavit; samozřejmě zase jen ku prospěchu celku.


24.07.2019Diskuse (136)Pekárek
hackl@volny.cz

 

DarthArt
06.08.2019 00:22

Tak zatím není potřeba - přes web Rock Hard jsem našel fan-stránku se spoustou Ost-DDR metalem : http://www.ostmetal.de/www/_frames.htm

Jsem zvědavej jestli to bude takový peklo jako Dorfrocker, Udo Lindenberg, Peter Schilling, Muck a podobně :):) Proti těmhle dederónskejm šlágristům jsou nějaký Gorgoroth naprosto vyměklý blbouni :):)

A vyšla taky přímo knížka "Heavy Metal in der DDR", asi to bude souviset s tím článkem v RH, tak se při nejbližší jízdě do Dresden mrknu to tamějšího knihkupectví - mimochodem pětipatrovej obchoďák s knížkama, třeba celý jedno patro na umění a hudbu. Geniální.

Ještě jednou dík.

 

DarthArt
06.08.2019 00:13

Tak já to omrknu na webu a kdyžtak se ozvu... díky moc.

 

Honza H.
06.08.2019 00:05

Přinejhorším můžu naskenovat,byť by to nebylo hned....

 

DarthArt
05.08.2019 18:21

Tak to je zajímavý, teď kde ten Rock Hard sehnat :) zkusím profiltrowat web...

 

Honza H.
05.08.2019 15:56

Stran metalu v NDR: V německý verzi Rock Hardu z letošního března (číslo 382) je obsaženej speciál s názvem -Heavy Metal in der DDR- ...sám jsem nečetl, ale Rock Hard tyhlety články mívá hodně kvalitní, rozsáhlý a se spoustou zajímavejch informací.

 

DarthArt
05.08.2019 07:27

No senzační vzpomínky i informace, moc děkuju. Já zase nedám dopustit na cestu Děčin-východ - Kvádrberk - Lábská stráž - Belvedér. Člověku spadne sanice v Děčíně a nenamontuje ji zpátky až do Hřenska :)

A nebo všechny ty kopce okolo...

S těmi "několika nádražími od různých společností", to se za R-U občas dělalo - na jedné straně kolejiště c.k.(?), na druhé něco soukromého. Každopádně teď poprvé až pojedu do DC, nebudu po cestě přemýšlet "sakra, co to tam je za tu majestátní budovu" :)

 

Prowler80
05.08.2019 00:11


https://youtu.be/rFy-Vim3-Cw

 

Prowler80
05.08.2019 00:07

Darth: Ten mnohem větší a výstavnější imperiálně - novorenesanční barák byl kdysi dávno samostatným nádražím(tzv.dolním alias severním ), které nechala vystavět zcela jiná společnost, než barák kol něj projíždíš na trati Liberec - Děčín(dolní alias jižní nádraží). Zhruba 60 let nese tento komplex označení žel. stanice Děčín východ. Na severním byla ukončena osobní přeprava někdy kol roku 1948, krátce byla obnovena na přelomu 60. a 70.let, kdy zde svou pouť končily pouze mimořádně vypravované letní spoje ze Splitu a Budapešti. Ovšem výpravní hala byla trvale nefunkční už od těch 40.let. Za mého dětství obě budovy spojovala poměrně originální krytá lávka, jež vedla nad silnicí. Výpravní hala tehdy sloužila jako sportoviště. Své zápasy tam hrával děčínský basketbalový oddíl (tehdy většinou 2.liga), ale především to bylo jedno ze dvou míst(spolu s již zmíněným Střelákem), na nichž bylo možno zhlédnouti mače místního prvoligového boxerského klubu, které jsem s otcem často navštěvoval. Tehdy byl klasický box velmi populární, zvláště derby s tenkrát dominující RH Ústí n.L. bývala značně vyhrocená, ale to se dnes těžko vysvětluje někomu, kdo ty doby sám nezažil. Počátkem 80.let byla postavena nová basketbalová hala, boxeři se též uchýlili na jiná dominia, spojovací lávka byla stržena, pročež původně výstavní budova začala chátrat ještě mocněji. V budově též bývaly byty. Po revoluci se řadu let nedělo vůbec nic, poté byly učiněny drobné vnitřní úpravy, přesídlili tam volejbalisté a karatisté. O stavu současném mnoho nevím, o revitalizaci celého prostoru se snad snaží místní pobočka ČVÚT(vysoká škola je dnes snad v každé díře, čemuž odpovídá kvalita absolventů)...Ten vlak s Kimem opravdu zamířil z hlavního na ono (v té době pro osobní přepravu dávno nefunkční) severní nádraží stanice Děčín východ. V telefonickém rozhovoru mi to potvrdil můj bývalý spolužák, velký znalec všeho, co se kdy ve městě šustlo. Zpětně nerozumím tomu, proč nás tehdy hnali na ten hlavák, ty duševní pochody hybatelů dějin jsou mnohdy stěží pochopitelné. Byl jsem tehdy fatálně zamilován, odpoledne jsem měl trénink (fotbal), navíc mám vrozený apriorní odpor ke všemu asijskému, takže jsem nad těmi podivnostmi příliš nedumal, ač jsem rozeným obsíkem, jak podobné týpky zove pan domácí. Zcela jistě si však v mysli vybavuji ono vlakové dostaveníčko Kima s Gustou a spol., jež jsem zhlédnul v pořadu Aktuality. Prozatím jsem objevil jenom foto Kima s Vasilem. Kdybys v průběhu svého života kdykoli narazil na předmětné záběry, prosím, zašli mi odkaz...Děčín je město s ohromným potenciálem, jenž však nebyl doposud nikdy zcela naplněn. Vlaková trať Děčín - Liberec je možná nejhezčí v celé republice. Když našinec projíždí viaduktem nad Kryštofovým Údolím, v ten okamžik se dech tají. Zřejmě mi opět hráblo, náročná operačka atd. Přeji všem pěkný den.

 

Stray
04.08.2019 20:03

Tak to pěkně děkuju, mám jen pondělí na články pro celý týden.:-) Ale dám to.

 

sicky
04.08.2019 19:34

Stray : sorry, ale nebudu:( myslel jsem, že to stihnu dopsat pred dovolenou ale opil jsem se a nestihl. Mám to na 80% hotovy, ale teď jsem už v Jizerkach na týden. Hned jak se vrátím to dopíšu . Slibuju:)