Boomer Space

ANNIHILATOR - Zlín, Masters Of Rock Café, 22.října 2015

Koncert kanadské stálice ANNIHILATOR pro mě značí jistotu kvalitního metalového zážitku. Proto ačkoliv jsem si nechal ujít festivalový průřez tvorbou na Brutal Assaultu, plnohodnotný zlínský koncert už bych si nenechal ujít ani náhodou. Což je mimochodem zastávka téměř přesně po dvou letech na to stejné místo. Změnilo se jediné a nutno podotknout, že dost podstatné. Dave Padden se rozhodl ukončit desetiletou jízdu a s prohlášením, že ho již nebaví tento styl života, zůstal Jeff Waters zase po dlouhé době na všechno sám. Že se ujal mikrofonu, a vrátil nás všechny v čase do devadesátých let, už víme z poslední studiové desky „Suicide Society“. Názory na ni se různí, ale pokud si někdo nechal ujít koncert jen kvůli „slabému“ novinkovému materiálu, tak je blázen.


S předkapelami to bylo a je skoro vždy těžké. Když pominu vynikající výběr skupiny SVÖLK v roce 2010, tak očividně nejsem s Jeffem na stejné vlně. Letošní akci zahajovali úderníci HARLOTT a krom rychlých sypaček, náhlých změn a nulové zapamatovatelnosti písní si nic lepšího nevybavím. Prostě moderně znějící pokračovatelé kapel typu SLAYER nebo třeba TESTAMENT. Druzí v pořadí, ARCHER, už měli mnohem lepší pozici. Vybaven mikinou a tričkem MEGADETH jsem si celkem dlouho před začátkem hlídal místo první řady, když za mnou přišel (teď už to vím) bubeník a na základě očividně společného zájmu jsme navázali debatu. Dozvěděl jsem se, že zahrají cover z RIP a že se mi jejich nová deska bude určitě líbit. Produkoval ji Mike Clink, což také není neznámé jméno pro fanouška MEGADETH. Je pravda, že špatné to nebylo a časem si jejich desku určitě rád poslechnu, ale prostě nejvíc jsem si užil „Tornado Of Souls“, které bylo na tříčlennou sebranku z Kalifornie zahráno s nevídanou grácií a sólo si frontman s vizáží mladičkého Zakka Wyldea střihl takovým způsobem, že by se mohl ihned ucházet o místo sólového kytaristy u Mustainea.Krátce před devátou se rozehrála píseň „Rock You Like Hurricane“ a poté už se otvíralo tím největším hitem s Jeffovi éry - „King Of The Kill“. Když se podíváte na celkový soupis skladeb, najdete tam jen velmi málo písní, které nejsou v originále zpívány Jeffem. Když si navíc uvědomíte, že skladby jako „Phantasmagoria“ nebo „Human Insecticide“ zpíval kanadský všeuměl na demu několik let před vydáním debutu, zbyde vám jen pár písní, které zpíval v originále někdo jiný. A já to vlastně oceňuji úplně maximálním způsobem. K čemu by se měl Jeff trápit s „Fun Palace“ nebo „The Trend“? V době, kdy všichni kritizují zavedené kapely, že hrají jen ty největší hity a nemohou jinak si ANNIHILATOR připravili set, který je bohatý na klasické písně, ale také na vcelku raritní věci. No a co se týče nové desky, která byla samozřejmě ústředním tématem, potěšilo mě, že všechny songy fungují naživo snad lépe než ve studiu. Tak třeba „Snap“, Jeff využil prostoru a všechny posměváčky poučil, kterak je podobnost s „Ich Tut Dir Weh“ od RAMMSTEIN čistě náhodná a že je to stejně jen recyklace jeho songu z roku 2005 „Like Father, Like Gun“. Prvotřídní překvapení mě čekalo při písni „Chicken and Corn“. Nikdy bych neřekl, že tento nesmysl v dobrém slova smyslu uslyším naživo, ale tak nějak mi to sedí k ANNIHILATOR. Jeff má prostě specifický smysl pro humor. Rád bych také zmínil práci kanadského benjamínka Mikea Harshawa, který je za bicími opravdová bestie. Bubenické sólo byla jen třešnička na dortu, ale celý koncert Mike dokazoval, že se může směle řadit do hvězdné trojčlenky po bok Manginiho a Blacka. Já si prostě nemůžu pomoct, ale když pominu lehce zahuhlaný zvuk a nachlazení ústředního mistra, tak jsem opět dostal kvalitní metalový koncert, na který budu vzpomínat s úsměvem na tváři.


Setlist: King of the Kill / Snap / Suicide Society / Creepin Again / No Way Out / Set the World on Fire / W.T.Y.D. / Never, Neverland / Tricks and Traps / Bliss / Second to None / Refresh the Demon / Drum Solo / Brain Dance / Phantasmagoria / Chicken and Corn / Medley (Kraf Dinner;21;Reduced to Ash) / Alison Hell / Human Insecticide.
28.10.2015Diskuse (0)Kropis
kropacekmichal@gmail.com