Boomer Space

ANNIHILATOR - Ballistic Sadistic

V žebříčku zbytečných činností mám hodně vysoko debatu na téma, jak se majitel značky ANNIHILATOR a vynikající kytarista Jeff Waters vykrádá. No tak dobře, voda je mokrá a Waters recykluje; odjakživa! Dotyčný má ovšem na své straně jednu nespornou výhodu, jeho styl hry má řadu unikátních prvků, které brání tomu, aby nás podobným kytarovým elixírem sytily desítky retro kapel. S noblesou extrémně nabušeného metalového mariňáka hraje naprosto precizně a po svém, co chce a jak chce. Revizní poslech posledních čtyř alb mě navíc ujistil o tom, že určitý vývoj stále probíhá; pravda, v mezích kánonu kodifikovaného vlastními klasickými díly a nutkavou potřebou hrát tvrdě, poněvadž taková je doba. Za této situace postrádá smysl stále čekat na zásadnější krok (kam vlastně?), zvlášť když se pálí ze všech zbraní a pravidelně dosahuje úrovně, která ztělesňuje tu nejvyšší, zároveň samostatnou a z povahy věci (konkurence neexistuje) i uzavřenou ligu. Těšme se tedy z profesorské hry a bavme se zejména o tom, jak se vydařila aktuální sezóna.


Samotný Jeff v jednom z posledních rozhovorů uvedl, že poměr ve prospěch výše zmíněných klasik navýšil z 50 % na 75 %. Podobná prohlášení je třeba vždy brát s rezervou, vlastně na nich ani nezáleží, protože nejdůležitější bude vždycky kvalita skladeb. Otázka by tudíž mohla znít třeba takto, šlehají z nové desky kanadského kytarového šílence víc než jen nářezové etudy pro doprovodnou a sólovou kytaru, doplněné rádoby agresivním „odnikud nikam“ zpěvem? Jinak řečeno, otestoval sveřepý Jeff – jako potenciální melodik – pro změnu podobný arzenál, jaký už dávno a s úspěchem zkusili třeba KREATOR, a přidá na heavy, resp. power metalu; prostě nějaké ty přímočařejší melodické háčky? Nejsem si úplně jistý. Co se však týče retra, zde opravdu zabral. Každopádně v rozhovoru vám toho o nynějších parametrech své tvorby i o čemkoliv jiném nakecá v rekordně krátkém čase hafo. Jako kdyby své kytarové umění přinášel i do této sféry.„Ballistic, Sadistic“ je v prvé řadě ostrý kytarový nářez, kterému žádný thrashový fanoušek není schopen dlouho odolávat. Dokonalé riffy, vycíděné do maximálního lesku, nekompromisně řežou, aniž současně drtí. Hutnost (groove) definitivně ustupuje obvyklé ostrosti, čemuž pomáhá i tradičně skvělá baskytara. Watersova technika je skutečně odzbrojující, navíc ji za pár vteřin bezpečně poznáte; skoro bych řekl, že se stále zlepšuje. O návratu až někam k „Alice In Hell“ a „Never Neverland“, a to i co do typu agresivity, která si z novějších (rozuměj modernějších) časů půjčuje jen minimálně, se diskutovat rozhodně nebojím. Některé instrumentální pasáže znějí skvostně, a pokud vám budou připadat ve vztahu k mocnému riffostroji snad až příliš kontrastní, nezbývá než si uvědomit, že právě tak mají klasičtí ANNIHILATOR znít. Principál za mikrofonem se snaží a já mu kupodivu nemám co vytknout. Vokální linky se od časů debutu zas tak neliší a některé z nich díky svému melodickému základu připomenou i časy o něco pozdější, a hlavně uvíznou v uších. Diskuse se proto může vést i o konkrétních skladbách, což je opravdu pokrok.


Dokonce ani „rutinní“ thrashové nářezy neotravují bohapustou agresivitou a prázdnotou, nechtěně, nicméně o to více korespondující se stylem albových obálek z poslední dekády. Nejsou totiž pouze oživovány povinnou kytarovou ekvilibristikou, ale dodržují vytyčenou retro linii, táhnoucí se od debutu až k polohám, kvůli kterým mají ANNIHILATOR dodnes věrné posluchače. Jde přitom o striktně americkou školu thrashe. Hodně zbystřit by tudíž měli i fanoušci MEGADETH a TESTAMENT, no dobře i (staré) METALLICY; tady jsem pokles tesťáku nezaznamenal. Ještě pár slov k bicím. Waters se nikdy netajil svou náklonností k moderním technologiím. Na minulém zářezu „For the Demented“ bych mu přiznaný automat (sampling) sežral i s navijákem. Jestliže dnes tvrdí, že na novince spolupracoval se svým novým bubeníkem Fabiem Alessandrinim, tak z uvedeného faktu vycházím. Přesto volím opatrnější formulaci v tom smyslu, že „bicí se podvedly“ na jedničku.:-)


Před závorku bylo, myslím, vytčeno už dost. Neváhejte a frekventovaným poslechem si do ní doplňte zbytek. Fanoušci „Neverland, Neverland“ a „Set the World on Fire“ se sice stále nedočkali, ale pokud mají rádi dobrý thrash, a to v intenzitě a podání blížícím se debutu, novinka má potenciál mocně oslovit i je. Jeff proto udělal své maximum a navrch přidal řadu momentů, ve kterých jim ono čekání osladil. V podstatě již mluvím i o kompletních skladbách. Například „Psycho Ward“ a „Lip Sevice“ by mohly na některé ze zmíněných desek v pohodě zaznít. Holt Jeff asi pomalu začíná chápat, že by své síly neměl přepínat ve snaze o oslovení publika, které na něj není zvědavé, resp. možná ani neexistuje, ale o to víc se věnovat tomu stávajícímu, tj. komponovat písně, nejen výkřiky. Snad mu brzká koncertní odezva napoví zas o něco více. Řadu stárnoucích muzikantů přeci baví, když jejich hudba pořád někoho baví; o finančním aspektu nemluvě. Pane Waters, přeju si dodat příjemné melodie natočené ve formě krásného a osobitého thrash metalu podle světového bestselleru „V zajetí metalových kytar“. Jo, prý jste dělal ghostwritera. Co ho takhle dělat sobě samému?


S hodnocením si nevím rady, osciluju.:-) Jako thrash silných 90 %, jako ANNIHILATOR solidních 70 %. Děkuji, průměr už spočítat umím.


06.02.2020Diskuse (69)Pekárek
hackl@volny.cz

 

marcel
22.06.2022 15:10

bylo tu zmíněno že lip service je kopírka knight jumps queen. schválně jsem sem šel abych se podival jestli si někdo kromě mě všiml že ten song je kopirka he demon you know. tak asi to kopiruje oboje

 

Kropis
28.02.2020 22:16

Ty ses teď probudil? :-) Pročti si diskuzi. Holt člověk míní, pánbůh mění.

 

spajk
28.02.2020 21:14

Tvl, vždyt si před měsícem v diskuzi psal, jaká to bude bomba...

 

Kropis
28.02.2020 20:22

Čas běží, počty přehrání desky přibývají a bohužel. Jedná z nejslabších věcí Annihilator. Jasně, najsou se zde dobré songy, ale jakmile si začnu vyzobávat, tak vím, že je problém. Novinka kolem mě prosviští a nic.
Ale to je fuk, i kdyby ta deska byla špatná... víte co je nejhorší? Zahraniční weby tomu dávaj horentní sumy v hodnocení, prodejnost je skvělá a já se trochu bojím, aby to Jeffovi nedodalo sebevědomi, že takto ano, protože já říkám, takhle teda určitě ne. Zvolnit, přidat na melodice, změnit produkci a klidně zase angažovat zpěváka, cokoliv, jen abychom konečně vypadli z tohoto kolovrátku.
P.S.: Song The End of Lie mi něco tak připomíná, až mě sere, že to neumím identifikovat, nevím jestli to dělá ten zvuk, nebo ten riff, pomůže někdo? (Narážku směrem na End of the Line od Metallicy prosím nebrat, o tom to není)

 

Zetro
24.02.2020 21:51

Tiez naozaj nechapem Jeffa a je mi ho uprimne luto.Tak skvely muzikant a gitarista so svojim osobitym stylom akoby ani nepocuval kvalitu napadov ,snad len zvuku.
A to ,ze to spevovo neutiahne by mu mal niekto taktne povedat.
60%
Skoda

 

Stray
21.02.2020 11:21

Kropis: Za překrytí mého příspěvku se vůbec neomlouvej, od toho tady ty diskuse jsou, stejně nemám rád, když můj příspěvek leží navrch.

V pondělí bude recenze na desku "Ordinary Man" od Ozzyho Osbournea, o které tvrdím, že jde téměř 100% o nahrávku, jejíž nazpívání a realizaci si Ozzy dost pravděpodobně nejen že nepamatuje, ale ani jí během té tvorby nezaznamenal.:-)

 

Kropis
21.02.2020 09:09

Sice přemáznu Strayův příspěvek, ale musím zareagovat. Nejdříve na reakci, co jsem způsobil... no podle mého jsem způsobil rozjetí diskuze, která je i jak píše Rose úplně v pohodě, máme tu čtyři stránky a nikdo nikomu nenadává, že je omezený debil, konzerva, s mizerným vkusem atd. V dnešní době totální vzácnost. Takže já jsem spokojen, stále mě baví o hudbě disktovat, však to také tvoří velkou část mého volného času.
Já naprosto souhlasím se Strayem v tom, že mi také chybí od Jeffa krok do neznáma. Vždyt je velký fanoušek Ac/dc a Van Halen, úplně v pohodě by měl na to vyplivnout metalovou desku s jazzovými prvky, s bluesovými aranžemi apod. Hlavně by to byla velká šance zbavit se toho recyklovaného balastu. ALE já sám jsem si vědom, že nejsem standardní metalový fanoušek, vlastně se od tohoto žánru každým rokem více vzdaluji a sleduji už jen zavedené veličiny a lidi jako já určitě nazaručí ani tu mizernou prodejnost, jakou Annihilator mají. Jakmile Jeff vydá pod hlavičkou Annihilator něco nemetalového, tak je to konec. Podle mě sám Jeff moc dobře ví, že recykluje, aby na to utáhl ty poslední zbytky nostalgických fanoušků a případně přitáhl další, které jeho tvorbu neznají. Na utáhnutí solové kariéry Jeff nemá, dlouho si ale říkám, že by bylo zajímavé jeho působení v nějakém superstar projektu. Jinak v podstatě neřešitelný problém v dnešní finančně založené době. A mimochodem zazněli tu níže Death Angel a Exodus. Osobně se domnívám, že obě kapely jsou v poslední době mnohem výše než Annihilator. Annihilator sice jezdí rozsáhlá turné, kde jsou headlineři, ale jedná se o klubovky pro 100-200 lidí.

 

Stray
21.02.2020 07:42

Louža: Víš co ti řeknu, kámo? Pro mne jsou poslední tvé dva zdejší příspěvky horor. Jednak netuším, kdy jsem se tu kde vyjadřoval jako zástupce nějakého jádra, ten pocit povýšenosti jsem v podstatě nikdy během psaní v diskusi neměl a za druhé napsat, že pro tentokrát tedy uděláš výjimku a něco do diskuse napíšeš, právě to mě zrovna nepřijde, jako že tu větu vyšle někdo s kým jsem obecně tak nějak na přímce. Vyčerpanost je, ale bude hůře, celej březen a duben budu na školeních a budu se muset učit na zkoušky, momentálně vydávám maximum, víc už to nejde, ty stránky projdou v průběhu tohoto roku obdobím nuceného spánku. Před vánoci jsem byl 5 minut od definitivního vypnutí stránek, ano jsem připraven kdykoliv to hodit do jámy, teď mám ale pocit, že se situace stabilizovala, vše jede jak má a i mě to baví. Odboural jsem to menší procento tvrdé hudby, kterou jsem měl stejně už tak nějak jen ze setrvačnosti a dalo by se říct, že mě aktuální články psát baví. Řekněme že LED ZEPPELIN se stali přemostěním mezi webem, který mne už nebral a současným, ve kterém si pojedu pouze podle chuti bez ohledu na to, jaká nová deska si článek dle někoho zaslouží.

 

Louža
20.02.2020 23:16

Stray, Rose : Ok. Beru. Jen zdejší diskuse už delší dobu nesleduju a sotva jsem se tu objevil, tak ve mně hrklo, že za dobu mé nepřítomnosti jsme se zase dostali do dob tvrdých jader, která ví všechno nejlíp, což jim dává právo vysmívat svým čtenářům jen proto, že nemají ty správné názory. Což by byla škada. Chápu že je Stray přetažený, protože kdo by po té době nebyl... Na druhou stranu, Pekárek píše supr recenze.

 

Alda
20.02.2020 22:28

natias: cituji:
Ale dávat poslední alba Metallicy výš než cokoliv od Annihilator, to kurva ani omylem!
METALLICA je absolutně výše než Annihilator, a to bez vulgarit a omylu!!
J.Rose: diskuze je obsáhlá, názorově různorodá, a takje tov pořádku :-)