Boomer Space

AIRBOURNE - Breakin´Outta Hell

„AIRBOURNE jsou pro mne ta nejnesympatičtější rocková kapela na světě.“ Sdělil mne během jedné z našich obvyklých diskusí můj někdejší pisatelský kolega Rudi. V té době jsem té intenzitě despektu vůči nim prostě vůbec nerozuměl. Nedokázal jsem si představit, co asi tak koho může nadstandardně štvát na téhle vcelku bezproblémové kapelce, která v podstatě kopčí AC/DC od A do Z a ještě na tom staví vlastní kariéru, ale na druhou stranu lidský vkus je pole poněkud široké a různorodé. Takže jestliže se třeba někomu jedna a ta samá žena může jevit jako šmrncovní a energická baba co se umí bavit, jiný si myslí cosi o lacině vyzývavé až kurvoidní blbce. Ne že bych byl nějakým zastáncem AIRBOURNE, tahle kapela mě ostatně přijde čím dál tím víc o ničem, ale přeci nebudu zastávat striktně negativistické stanovisko k něčemu, co funguje v podstatě jen pro bezstarostné pařby a neoslňuje žádnou uměleckou deviací či zvláštností? Všechny tři starší desky jsem si kdysi poslechl a uznal, že jde o poměrně dobrou porci řízného rocku, pravda poněkud metalovějšího než jak jej známe od slavných AC/DC, ale o to zas trochu méně zajímavého.Možná někomu přijde ona rocková odvázanost buranoidní, možná se v případě AIRBOURNE někdo další cítí zneuctěn tím, že kapela kopčí světovou legendu rock´n ´rollu a slaví s tím úspěch, ale podobně kritickým způsobem jsem donedávna vůbec nebyl schopen uvažovat. Asi jsem v určitých věcech flegmatik a salámista. Svým způsobem Rudiho chápu, ta klišovitá uřvanost jejich tradičních rockových produkcí, v kombinaci s absencí vlastní stylové/trademarkové značky, jdoucí navíc ruku v ruce s vehementní tlačenkou od vlivných hudebních tiskovin, těmhle chlapcům zkrátka příliš nepřidá. Byť jim to asi pomáhá v kariéře a v pokračování jejich jízdy, je to prostě vesnice. 


Nejhorší je však zjištění, že AIRBOURNE ve své pohodlnosti (a souběžně se svou obsesí nasměrovanou ke svým krajanům z AC/DC) úplně přestali umět skládat povedené vypalovačky. Jejich nová deska je totiž ten nejprůměrnější, byť zručně muzikantsky a finančně ošetřený revival australských rock´n ´rollových titánů. Není zde absolutně nic navíc, vážně ani stopa po tom, že by si někdo snad řekl: Hele ty mladý (mezi námi, oni už zas až tak mladý AIRBOURNE nejsou ... třeba oproti KREATOR, kteří kdysi vydávali alba jak na běžícím pásu a bylo jim necelých dvacet) už si dokážou budovat tak trochu vlastní ksicht a maj tam taky dobrý nápady a dokonce působí energetičtěji než starouši, od kterých to celý přebíraj. Nic takového se neděje. Tohle je prostě kopírka jak podle šablony, a navíc tomu prostě schází výjimečné songy, kterých za těch čtyřicet let konkrétně AC/DC složili víc než hromadu. Nejnesympatičtější kapelou na světě pro mne AIRBOURNE asi určitě nejsou, ale nemám pocit, že by si někdo, kdo staví svou kariéru pouze na vykrádání jedné světoznámé legendy, měl připadat a chovat se jako nějaká velká rocková star, prostě boreček co zapaří a uvidí, takže slovo „nejzbytečnější“ je více na místě. Navíc ten uječenej, paroháčovitej projev jakože „pro ty co se umí vodvázat“, to jim může zbaštit snad jen nadšenec s čistou duší, kterej by si mohl na čelo připlesknout ceduli: „Jsem odkojen Mástrem a z rocku a metalu beru všechno“. Špatná deska to není, ale je prostě úplně normální.


25.09.2016Diskuse (15)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Doktor Vypich
30.09.2016 11:50

takže znova: vítej, carcassku! Chyběls nám tu, chlapče zvědavá!

 

carcass
30.09.2016 09:38

navíc pokud má Australie takové politky, tak je jasné, že se tam žije úplně jinak, než v té naší pseudohumánní, marxistické a postupně islamizované Evropěhttp://echo24.cz/a/wCbNc/neukazu-pas-invaze-rika-expremier-jeho-zeme-zastavila-migranty

 

carcass
26.09.2016 19:23

k té Austrálii - všichni známí, kteří tam nějakou dobu žili, nebo občas přijedou z Austrálie domů na návštěvu se shodují, že australané jsou neuvěřitelně otevření, uvolnění a bezprostřední lidé, a tento jejich způsob života, jak se zdá, se projevuje i v tom, jak dělají muziku, to se nedá naučit, mají to tak v sobě nastavené - na pohodu.....:-)

 

Bluejamie65
26.09.2016 19:09

A asi největší záhada na tom je, že vlastně nevím proč to je, ale taková hudba mě prostě nechytne jen za srdce, ale i pod krkem a za koule a ....

 

Bluejamie65
26.09.2016 19:06

jinak právě Australské bluesové kapely mě uvedly do stavu, kdy často pochybuju o smyslu progresivní muziky:-) představa že tihle lidi (a tak to je) prostě přijdou do stodoly a jen tak si dávají hodinu tohle https://www.youtube.com/watch?v=7koNOWOh_ow nebo že další jim podobný maj v městským baru tohle http://kamil-tom.webnode.cz/products/lazy-eye/ docela zamávala mými měřítky (kterým směrem se to vše posunulo je vlastně i v tom mým posledním článku)

 

Bluejamie65
26.09.2016 18:42

austrálie měla stránky mp3com.au, které propagovaly australskou hudbu tak, že se tam dávaly věci volně ke stažení a mě skoro každá bluesovka doslova posadila na prdel. Já myslím, že nic nekastuju, jde vždycky o charakteristický příznak toho, na co se můžeš spolehnout, takže se třeba v případě bluesrockové kapely z Austrálie dá docela věřit tomu, že bude dobrá, nebo se třeba u švédské glamové kapely můžeš většinou spolehnout, že ten zvláštní americký feeling křížící punk s rock´n´rollem tam zahrán americky opravdu bude...

 

Imothep
26.09.2016 10:15

Stray to mozna myslel spis ve vztahu k mediim, jak lidem prezentuji "typickou"(nejen) Australskou muziku. Jeden by z toho pak opravdu mohl nabyt presvedceni, ze Australie je kolebkou buranoidniho rock and rollu, protoze Airbourne se sklonuje proste vsude po svete. Jinak, co se dalsich interpretu tyce, tak bychom nemeli zapominat mj. na Johna Farnhama. Jeho tvorba me sice az tolik nebere, nicmene pisen "You are the Voice" patri k tem vubec nejzdarilejsim hitum v cele historii pop music. A kytarista Brett Garsed, ktery ho dlouhou dobu doprovazel zase k nejlepsim kytaristum na svete :o)

 

Stray
26.09.2016 10:13

A nebo garáž-rockové THE JET a THE DATSUNS, přínožče. :-)

 

spajk
26.09.2016 09:44

My tu nekastujeme, jen si predavame info o aus kapelach. Kastovali jsme trochu u Running Wild :-) Prinozci maj i dobrej hevík pod jmenem Lord

 

Stray
26.09.2016 08:54

Kastování hudby podle země původu mne vždy silně iritovalo, je to oblíbený koníček nejrůznějších pisálků už od Sametky a kroutím nad ním hlavou. :-) Jakože proč? Odsoudit něco jenom na základě toho, že jde o Němce? Naopak vychválit Švédy? Blbost.